04.01.2018 10:50

Oficjalny symulator szkolnej strzelaniny pozwala zabijać dzieci

Amerykański Department Bezpieczeństwa Krajowego przygotował nową pomoc dydaktyczną dla szkół – symulator strzelaniny, w którym można wcielić się w rolę nauczyciela chroniącego dzieci, policjanta przeprowadzającego interwencję lub… psychopatę mordującego niewinne dzieci.

Oficjalny symulator szkolnej strzelaniny pozwala zabijać dzieci
foto: kadr z wideo

Program - a właściwie gra komputerowa FPS, bazowana na rozwiązaniach służących do trenowania żołnierzy – ma być odpowiedzią na coraz częstsze przypadki pojawiania się zamachowców w amerykańskich szkołach publicznych.

Mogą to być zarówno dorośli, jak i sami uczniowie – bilans ofiar potrafi być bardzo tragiczny i sięgać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu osób. Według DHS (Department of Homeland Security) problem jest na tyle rozpowszechniony, że nauczyciele potrzebują pomocy i wskazówek, jak mają zachowywać się w danej sytuacji. 

"

Nauczyciele, wybierając swoją pracę, nie spodziewali się, że znajdą się w otoczeniu, w którym będą narażeni postrzelenie. Chcemy dać im szansę na zrozumienie sytuacji i poznanie opcji działania, które dają największe szanse na przeżycie. "

Program zbudowano na platformie Enhanced Dynamic Geo-Social Environment (EDGE) – wykorzystuje on silnik Unreal, stworzony przez Epic Games. Urywki z działania programu można zobaczyć poniżej – ostrzegamy tylko, że znajdują się tam sceny strzelania z broni automatycznej do dzieci.

Żeby nadać symulacji jak najwięcej realizmu, jej twórcy zapoznali się dokładnie z przebiegiem strzelanin w Virginia Tech i Sandy Hook. Wysłuchano także oryginalne zgłoszenia na linię alarmową.

Twórcy aplikacji – ma być udostępniona na wiosnę 2018 roku – mają nadzieję, że dzięki doświadczeniu wyniesionemu z zapoznawaniem się z różnymi scenariuszami strzelaniny nauczyciele będą lepiej przygotowani do poradzenia sobie z prawdziwą sytuacją kryzysową.

Nie wiadomo jeszcze, czy program zostanie udostępniony publicznie – być może monitorowanie, kto i w jaki sposób z niego korzysta, mogłoby dać policji wskazówki co do potencjalnych zamachowców.

Czy taki symulator to dobry pomysł?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry