16.05.2017 13:14

Polacy stworzyli „Netfliksa dla gier”

45 klatek na sekundę nawet na „kalkulatorze” – Polacy znaleźli sposób, żeby każdy mógł poczuć się częścią #pcmasterrace. Serwis Vortex.gg przedstawia się jako Netflix dla gier.

Polacy stworzyli „Netfliksa dla gier”
foto: zrzut ekranu

Gracze nie mają taniego życia – sprzęt, dzięki któremu można cieszyć się grami ze szczegółową grafiką i z odpowiednio dużą liczbą wyświetlanych klatek na sekundę, potrafi kosztować nawet dziesiątki tysięcy złotych.

W Szczecinie opracowano sposób na korzystanie z gier praktycznie na każdym sprzęcie – wystarczy do tego przeglądarka internetowa. Popularne i wymagające tytuły mogą pojawić się na ekranie komputera o słabszej konfiguracji, telewizora, a także smartfona.

"

Ideą przyświecającą twórcom platformy Vortrex było stworzenie biblioteki gier online, które będą dostępne w formule „za żądanie” za miesięczną opłatą abonamentową w wysokości 10 dolarów. Użytkownicy podobnie jak w serwisie Netflix, uzyskają dostęp do dziesiątek gier z różnych gatunków. Obecnie w skład oferty Vortexu wchodzą m.in. takie tytułu jak World of Tanks, Civilization IV czy Marvel Heros. "

Pomysł wdrażany w serwisie Vortex.gg nie jest nowy – podejść do strumieniowania gier było już kilka. Szczecińskie studio RemoteMyApp przekonuje jednak, że jest w stanie uporać się z największą bolączka takiego rozwiązania – opóźnieniem pomiędzy wydaniem komendy a jej realizacją.

Wynika ona z konieczności przesłania przez internet instrukcji do serwera, na którym uruchomiona jest gra, a następnie odesłania wyniku do urządzenia, na którym się gra.

Według deklaracji twórców, w przypadku Vortex.gg opóźnienie będzie utrzymywać się poniżej 35 milisekund (do tej wartości należy doliczyć lag powodowany przez połączenie internetowe). To zasługa autorskich protokołów opracowanych przez szczecinian.

Dla zawodowców zwracających uwagę na każdy ułamek sekundy może to być wartość zbyt duża, dla przeciętnych graczy nie powinno to stanowić problemu.

Twórcy chwalą się, że ich rozwiązanie będzie dostępne na wiele sposobów:

"

RemoteMyApp prowadzi obecnie rozmowy z sieciami kablowymi, w celu udostępnienia usługi na telewizorach Smart oraz w ramach systemu Android TV. W ciągu najbliższych tygodni Vortex będzie dostępny w wybranych sieciach w wielu państwach. Technologia, która umożliwia granie bezpośrednio przez przeglądarkę internetową, zostanie także zaimplementowania na czołowych platformach oferujących gry online, takich jak Kinguin. "

Ukłonem w stronę zapalonych graczy jest domena, w której obsługiwany jest serwis. „GG” – czyli „good game” – można usłyszeć po stoczeniu absorbującego i wymagającego pojedynku.

A Wy na czym gracie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry