30.11.2016 11:36

Problem papieru toaletowego w Falloucie 4 rozwiązany

Dysputa na temat sposobu wieszania papieru toaletowego nie ominęła nawet Fallouta 4. Szczęśliwie dla wszystkich, modderzy nie próżnują i znaleźli rozwiązanie tego kluczowego dla rozgrywki problemu...

Problem papieru toaletowego w Falloucie 4 rozwiązany
foto: materiały prasowe + Hrabia pejnta

Fallout 4 wzbudził liczne zachwyty, ale nie każdemu przypadł do gustu. Miłośnicy dawnych części serii wciąż nie mogą pogodzić się z odejściem od rzutu izometrycznego i zamianą post-apokaliptycznego RPG w strzelankę, inni narzekają na głębię zadań pobocznych i dialogów z postaciami, jeszcze inni zwyczajnie hejtują wszystko, co wyda Bethesda twierdząc, że studia nie stać na porządne beta testy.

Są też jednak tacy, którym sen z powiek spędzał inny problem obecny w czwartej odsłonie słynnej serii. Chodzi o... sposób wieszania rolek papieru toaletowego zarówno w mieszkaniu głównego bohatera w prologu gry, jak i w innych miejscach.

Szczęśliwie powstał mod, który rozwiązuje problem osób, według których rolki były zawieszone nie tak, jak należy. Otóż w grze wiele rolek jest powieszonych tak, że papier opada w stronę ściany.

Takie rozwiązanie wydaje się być spowodowane nie tyle preferencjami studia, co raczej ograniczeniami silnika. Cienki papier może się kiepsko prezentować z boku, natomiast zawieszając go przy ścianie, ciężko uzyskać taki kąt kamery, który pozwoli zauważyć, że pojedynczy listek papieru „nie ma głębokości”.

Może jednak chodzi o to, że do nuklearnej zagłady, jaka spotkała świat Fallouta doprowadził nie tyle konflikt polityczny, co właśnie dysputa na temat wieszania papieru toaletowego, a tych, którzy wieszali papier nieprawidłowo - w tym głównego bohatera - spotkała zasłużona kara?

Wspomniany, jakże kluczowy dla imersji gry, mod znajdziecie TUTAJ, a poniżej porównanie oryginalnej orientacji papieru w Falloucie 4 oraz tej poprawionej przez modderów:

not immersive
fallout immersive

Różnice poglądowe dotyczące sposobu wieszania rolki papieru toaletowego od długiego czasu są powodem do kłótni nowożeńców czy spięć w miejscach pracy. W badaniu przeprowadzonym w 2004 roku przez Bathroom Confidential okazało się, że 72% osób wiesza rolkę tak, aby świeży listek opadał na rolkę od zewnątrz, natomiast pozostali wolą wieszać papier tak, aby papier opadał w kierunku ściany.

Debata trwa od wielu lat, a badania wskazują na tendencję, w której coraz więcej osób wiesza papier tak, aby był on łatwo dostępny, a nie przyciśnięty do ściany. Brak zgody w tym temacie doprowadzał widocznie pewnych ludzi do szewskiej pasji, gdyż ktoś postanowił dowiedzieć się, jakie były prawdziwe zamiary twórców papieru toaletowego.

Udało się odnaleźć rycinę dołączoną do formularza patentowego rolki papieru toaletowego podzielonej na listki:

Toilet-paper-roll-patent-US465588-0

Okazuje się jednak, że nie każdemu źle (w jego mniemaniu) powieszony papier przeszkadza tak samo. Naukowe badania dowiodły, że aż 74% osób, które wieszają rolkę w stronę przeciwną niż ściana toalety zauważa błędnie powieszoną rolkę. Wśród nich 24% wyznało, że jest to dla nich powód do zdenerwowania, a aż 27% zmienia orientację papieru.

W redakcji doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem tego palącego problemu, który może prowadzić do domowych kłótni jest postawienie rolki papieru pod ręką i nie wieszanie jej. Takie rozwiązanie nie tylko ograniczy powody dla porannego zdenerwowania, ale jest także ze wspomnianych opcji najwygodniejsze.

Jakie jest Wasze zdanie na temat wieszania papieru?

Maciej Daszuta
Tagi: Gry