03.09.2018 12:52

Scum pozwalał używać symboli neonazistowskich dla ozdoby

Nic nie dodaje tak szyku i stylu w więzieniu, jak neonazistowski tatuaż – z takiego założenia wyszli autorzy przebojowej gry surwiwalowej Scum, którzy w ramach nadawaniu indywidualności prowadzonej postaci pozwalali wybrać kojarzone z hitleryzmem wzory.

Scum
foto: materiały prasowe

Scum, który w chwili premiery zawładnął sercami graczy niemal tak samo, jak premiera gameplaya Cyberpunka 2077, to gra o sztuce przetrwania wśród najgorszych szumowin, jakie zostały złapane i osadzone w zakładach penitencjarnych.

Twórcy gry, chorwackie studio Gamespire, jako jeden z możliwych wzorów tatuaży (zapewne wzorowany na podpatrzonych u prawdziwych więźniów), udostępnili zajmujący niemal cały tył czaszki żelazny krzyż wraz z liczbami „14” i „88”, powszechnie kojarzonymi z ruchami neonazistowskimi.

Zdobienia były doskonale widoczne w trakcie rozgrywki, gdyż akcja pokazywana jest z perspektywy trzeciej osoby.

Dbałość o szczegóły okazała się być dla studia zdradliwa, gdyż po odkryciu wzoru w internecie zawrzało zarówno w oficjalnym wątku na Reddit, jak i w dyskusji na platformie Steam.

Gra surwiwalowa Scum pozwalała zrobić postaci neonazistowski tatuaż

Scum został błyskawicznie oczyszczony z możliwości przyozdabiania prowadzonej postaci symbolami neonazistowskimi – zostało po nich tylko wspomnienie, nieaktywne adresy postów s mediach społecznościowych oraz oficjalne stanowisko Gamespire:

"

Wydana niedawno łatka usuwa ze Scum neonazistowskie symbole. Naszym zamiarem było zapewnienie graczy, że w grze mają do czynienia z najgorszymi z najgorszych przestępców i przedstawić obrazowo jakie typy ludzi biorą udział w walkach na śmierć i życie w futurystycznym reality show, w którym kryminaliści walczą ze sobą o przetrwanie. "

Błyskawiczne usunięcie neonazistowskich treści może nie wystarczyć, żeby ocalić Scum przed kłopotami – w wielu krajach propagowanie tego typu symboli jest zakazane, swoje obiekcje może mieć także Valve, który pokazał, że nie waha się przed usuwaniem tytułów ze swojej platformy.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry