03.09.2018 12:52

Scum pozwalał używać symboli neonazistowskich dla ozdoby

Nic nie dodaje tak szyku i stylu w więzieniu, jak neonazistowski tatuaż – z takiego założenia wyszli autorzy przebojowej gry surwiwalowej Scum, którzy w ramach nadawaniu indywidualności prowadzonej postaci pozwalali wybrać kojarzone z hitleryzmem wzory.

Scum
foto: materiały prasowe

Scum, który w chwili premiery zawładnął sercami graczy niemal tak samo, jak premiera gameplaya Cyberpunka 2077, to gra o sztuce przetrwania wśród najgorszych szumowin, jakie zostały złapane i osadzone w zakładach penitencjarnych.

Twórcy gry, chorwackie studio Gamespire, jako jeden z możliwych wzorów tatuaży (zapewne wzorowany na podpatrzonych u prawdziwych więźniów), udostępnili zajmujący niemal cały tył czaszki żelazny krzyż wraz z liczbami „14” i „88”, powszechnie kojarzonymi z ruchami neonazistowskimi.

Zdobienia były doskonale widoczne w trakcie rozgrywki, gdyż akcja pokazywana jest z perspektywy trzeciej osoby.

Dbałość o szczegóły okazała się być dla studia zdradliwa, gdyż po odkryciu wzoru w internecie zawrzało zarówno w oficjalnym wątku na Reddit, jak i w dyskusji na platformie Steam.

Green Hell
Green Hell
Przeczytaj także Polski Green Hell zabiera graczy do samotnego amazońskiego piekła

Gra surwiwalowa Scum pozwalała zrobić postaci neonazistowski tatuaż

Scum został błyskawicznie oczyszczony z możliwości przyozdabiania prowadzonej postaci symbolami neonazistowskimi – zostało po nich tylko wspomnienie, nieaktywne adresy postów s mediach społecznościowych oraz oficjalne stanowisko Gamespire:

"

Wydana niedawno łatka usuwa ze Scum neonazistowskie symbole. Naszym zamiarem było zapewnienie graczy, że w grze mają do czynienia z najgorszymi z najgorszych przestępców i przedstawić obrazowo jakie typy ludzi biorą udział w walkach na śmierć i życie w futurystycznym reality show, w którym kryminaliści walczą ze sobą o przetrwanie. "

Błyskawiczne usunięcie neonazistowskich treści może nie wystarczyć, żeby ocalić Scum przed kłopotami – w wielu krajach propagowanie tego typu symboli jest zakazane, swoje obiekcje może mieć także Valve, który pokazał, że nie waha się przed usuwaniem tytułów ze swojej platformy.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry