22.09.2017 11:09

Steam przechodzi na złotówki

Jeszcze przed końcem 2017 roku za gry na Steamie będziemy płacić w złotych – nie wiadomo jeszcze, czy to powód do świętowania, czy umartwiania się.

Steam przechodzi na złotówki
foto: kadr z wideo

W wiadomości przesyłanej do wydawców gier Valve zapowiedział, że jeszcze w 2017 roku pojawi się opcja płacenia na platformie Steam w 10 nowych walutach – jako jedna z nich wymieniony jest polski złoty.

Z jednej strony oznaczać to będzie koniec z koniecznością płacenia prowizji przy kupowania gier w euro – podwyższała ona faktyczny koszt nabycia danej gry o kilka procent. Można więc spodziewać się, że będzie trochę taniej.

Pesymistycznie (lub realistycznie) nastawieni do życia gracze wskazują jednak, że przelicznik stosowany przy wyznaczaniu polskich cen w zachodnich sklepach internetowych potrafi być zawyżony, przez co po przewalutowaniu płaci się drożej, niż w oryginalnych cenach w euro.

Pamiętać trzeba, że ceny na Steamie nie są generowane automatycznie – w wiadomości od Valve można przeczytać, że wydawcy proszeni są o wycenienie swoich tytułów w anonsowanych walutach – inaczej nie będą one widoczne w danych regionach.

foto: zrzut ekranu

Dodatkową zagadką jest gwiazdka, która pojawia się przy nazwie naszej waluty. W rozwinięciu Valve przypomina, że zakupione w naszym licencje na gry mogą posłużyć do aktywowania tytułu w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Sugerowany przelicznik ma wynosić 3,59 zł za 99 centów – jest to jednak tylko sugestia dla wydawców i twórców gier

W wiadomości pokazała się także informacja o zamiarach wprowadzeniu w Polsce nowych, do tej pory niedostępnych, metod płatności. Szczegóły nie zostały jednak podane – Valve pochwalił się tylko, że po wejściu aktualizacji w życie Steam będzie obsługiwał 39 walut i 80 sposób płacenia. Ceny w złotych mają pojawić się na czas jesiennej wyprzedaży, wyczekiwanego przez graczy na całym świecie szaleństwa niskich cen.

Cieszycie się na ceny w złotych?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Gry