02.10.2017 15:54

Tak 20 lat temu miał wyglądać Wiedźmin

Wiedźmin wiecznie żywy. Do tej pory myślano, że po pierwszym podejściu do przeniesienia na ekrany komputerów przygód Geralta, podjętego przez Metropolis w 1997 roku, nic się nie ostało. Okazało się jednak, że pracujący nad projektem programiści zostawili sobie kopię na własne potrzeby.

Tak 20 lat temu miał wyglądać Wiedźmin
foto: kadr z wideo

Stworzony przez CD Projekt RED Wiedźmin trafił do sprzedaży 27 października 2007 – 10-lecie jest okazją do odkopania wielu miłych wspomnień. Na rynku pojawiła się specjalna, jubileuszowa reedycja wszystkich części gry, ze unikatowymi steelbookami – wydanie wygląda tak dobrze, że nawet osoby posiadające już wszystkie części na własność bywały skutecznie wodzone na pokuszenie.

CDP opublikowało filmik, w którym Geralt odnajduje się w nowej rzeczywistości i wspomina stare dobre czasy, tęskniąc przy tym za graczami. Podczas oglądania krótkiego wideo wielu fanów uroniło łzy wzruszenia.

Nie tylko CD Projekt pamiętał, żeby rocznicę Wiedźmina święcić – w serwisie YouTube pokazał się świetny film dokumentalny pokazujący kręte drogi powstawania komputerowej adaptacji sagi Andrzeja Sapkowskiego.

Jak się okazało, materiał stał się inspiracją dla programistów pracujących w Metropolis nad grą Wiedźmin. Przeszukali swoje archiwa i znaleźli kod źródłowy dema technologicznego – po włożeniu w niego odrobiny pracy udało się program skompilować i uruchomić, a następnie pokazać w działaniu.

Tak mógł wyglądać Wiedźmin, gdyby projekt sprzed 20 lat został ukończony.

Wiedźmin z Metropolis działa tylko w emulatorze – był pisany z myślą o obsłudze 3dfx Voodoo, implementacja DirectX miała nastąpić w późniejszym terminie. To właśnie przystosowanie wirtualnego środowiska, które byłoby zdolne do uruchomienia zachowanego kodu, było największym problemem – udało się go rozwiązać, chociaż twórcy zastrzegają, że gra wygląda nieco inaczej, niż miało to miejsce na rzeczywistym sprzęcie.

Silnik graficzny był już niemal gotowy, i jak chwalą się programiści, dobrze dopieszczony – pod względem obsługiwanych efektów robił wtedy naprawdę duże wrażenie.

Który Wiedźmin jest najlepszy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Gry