04.12.2019 13:26

Twórcy LOL-a będą musieli zapłacić 10 milionów dolarów w wyniku pozwu o dyskryminację płciową

Zapadł wyrok w sprawie dyskryminacji płciowej prezentowanej przez Riot Games, czyli twórców popularnego "League of Legends". Według nowych dokumentów, oskarżycielki dostaną odszkodowanie opiewające na kwotę 10 milionów dolarów.

LOL
foto: materiały prasowe/Riot Games

Riot Games, czyli twórcy "League of Legends", zapłacą co najmniej 10 milionów dolarów za ugodę w sprawie pozwu, który wytoczono przeciwko nim w listopadzie 2018 roku. Oskarżycielki zarzuciły firmie, że promowała tzw. "bro culture", co zaowocowało systemową dyskryminacją płciową wewnątrz struktur Riot Games.

Riot Games zapłaci ponad 10 milionów dolarów odszkodowania

Warunki ugody, które zostały ustalone w sierpniu 2019 roku zostały udostępnione na początku grudnia w kalifornijskim sądzie stanowym. Według nich, około 1000 kobiet, które pracowały w Riot Games na przestrzeni ostatnich 5 lat będą w stanie ubiegać się o wypłatę z funduszu ugodowego. Prawnicy oskarżycielek odbiorą około 1/3 całej sumy za pomoc w sprawie (około 3,3 miliona dolarów). Większość kobiet pozywających Riot otrzyma zaś co najmniej 5 tysięcy dolarów.

jankos
jankos
Przeczytaj także Poznajcie lepiej pierwszego w historii Polaka, który wystąpi w Finale MŚ w League of Legends [WIDEO]

Tak jak wspomnieliśmy, Riot zostało pozwane w listopadzie 2018 roku przez Melanie McCracken i Jessikę Negron, które pracowały wówczas w firmie. Kobiety powołały się na kalifornijską ustawę dotyczącą równego wynagrodzenia. Przedstawiły również przykłady dyskryminacji i seksualnego napastowania przez niektórych współpracowników.

W pozwie mogliśmy przeczytać, że wiele kobiet pracujących dla Riot Games nie otrzymywało pensji odpowiadającym tym, które otrzymywali mężczyźni na podobnych stanowiskach. Wiele z nich przedstawiało też przykłady napastowań, wśród których wymieniono "łapanie za krocze, czy niechciane otrzymywanie zdjęć męskich narządów płciowych".

W odpowiedzi na ugodę, Riot Games opublikowało oświadczenie na łamach "L.A. Times":

"

Jesteśmy szczęśliwi, że przedstawiliśmy ugodę, by zakończyć cały proces. Wynik rozprawy jest kolejnym ważnym krokiem, który demonstruje naszą chęć do poprawienia zasad panujących w firmie i sprawia, że Riot staje się inkluzywnym środowiskiem dla największych talentów naszej branży. "

Zobacz także: 10 mln dolarów odszkodowania za oszustwa w LOL

Tagi: Gry