19.05.2017 11:41

Zarzuty dla sprzedawcy profili z grami na Allegro

Policjanci wytropili mężczyznę, który sprzedawał na Allegro dostęp do kont z grami na konsolę PlayStation 4. Straty wydawców oszacowano na 150 000 zł, sprzedawcy grozi nawet 5 lat więzienia.

Zarzuty dla sprzedawcy profili z grami na Allegro

W serwisie aukcyjnym można znaleźć wiele ofert sprzedaży cyfrowych wersji gier. Część ofert korzysta z możliwości załadowania swojego profilu na innej konsoli, dzięki czemu można na przykład zagrać w swoje tytuły na urządzeniu znajomego.

Na Allegro mechanizm ten wykorzystywany jest do klonowania gier – sprzedawcy oferują dostęp do konta, na którym znajduje się zainstalowany hit wielu osobom. Te instalują grę na swojej konsoli i mogą w nią grać bez ograniczeń, traktując to jako zakup legalnej wersji.

Oskarżany mężczyzna miał handlować w ten sposób na Allegro od kwietnia 2016 roku – przez policjantów, którzy prowadzili dochodzenie został określony jako „organizator procederu nielegalnej sprzedaży gier na konsole”.

"

Kwota strat poniesionych przez pokrzywdzoną firmę przekracza 150 000 zł. Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy, konsolę do gier oraz karty bankomatowe. Mieszkańcowi powiatu tomaszowskiego przedstawiano już zarzut. Policjanci zabezpieczyli od podejrzanego 40 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. "

Dostęp do gier na profilach oferowany jest na Allegro nawet za kilkanaście złotych – pytani o to producenci konsol wypowiadają się bardzo ostrożnie, pilnując by nie ujawnić zbyt wielu szczegółów. Z ich głosów można jednak wywnioskować, że śledzą sytuację, a niebezpieczeństwo usłyszenia zarzutów dotyczy nie tylko sprzedających, lecz także kupujących.

O podobny przypadku pisaliśmy niemal równo rok temu – zatrzymano wtedy osobę, która na handlu dostępem do gier zbiła całkiem pokaźną fortunę – w jego mieszkaniu znaleziono ponad 500 000 zł w gotówce.

Piraci oferujący dostęp do profili z grami często sami kupują do nich dostęp – na czarnym rynku można znaleźć między innymi oferty kont, których zabezpieczenia udało się złamać hakerom ze względu na przykład na zastosowanie słabego hasła.

Ten błąd popełniany jest przez użytkowników bardzo często - od lat lista najgorszych możliwych do stosowania haseł zawiera dokładnie te same wpisy. Jeśli w tym zestawieniu zobaczycie swoje dane logowania, zmieńcie je jak najszybciej.

Informacja o postawieniu zarzutów sprzedającemu dostęp do profili z grami zbiegła się z czasem z ujawnieniem analogicznej sytuacji w stosunku do sprzedawcy, który handlował fałszywymi kluczami do Windows i pakietu Office – w tym przypadku straty producenta wyceniona na 1,2 mln zł.

Jak kupujecie gry na swoje konsole?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry