21.03.2019 13:44

Wirtualna rzeczywistość: nowe gogle VR od Facebooka - Oculus Rift S

Podczas GDC 2019 Facebook zapowiedział ulepszoną wersję swoich gogli do VR. Oculus Rift S to szereg usprawnień.

oculus
foto: materiały prasowe/Oculus

Kiedy w 2016 na dobre zapanowała moda na VR na rynku było tylko kilku graczy, z jednym na czele - Oculusem. Później, firma została wykupiona za 2 mld dolarów przez Facebooka, a samo urządzenie staniało i zostało bardziej spopularyzowane. Na następcę Rifta musieliśmy czekać do 2019 roku, kiedy to pojawił się Oculus Rift S.

Oculus Rift vs. Oculus Rift S

Oculus Rift S wprowadza szereg zmian względem swojego poprzednika. Najważniejsze dotyczą jakości wyświetlanego obrazu. Nowy Oculus został wyposażony w wyświetlacz LCD o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli (1280 x 1440 na oko, podczas gdy 1. generacja urządzenia zapewniała rozdzielczośc 1080 x 1200 pikseli). Spadła nieco częstotliwość wyświetlanego obrazu (z 90 Hz do 80 Hz), za to zwiększyło się pole widzenia.

Nowa wersja gogli została też wyposażona w innowacyjny system Oculus Insight, umożliwiający śledzenie ruchów gracza bez obecności zewnętrznych kamer i czujników znajdujących się na ciele. Działanie technologii umożliwiać ma 5 kamer, ulokowanych w strategicznych miejscach nowego Oculusa.

oculuss

Oculus Rift S, według zapewnień producenta, ma też być wygodniejszy i stabilniejszy. W tej kwestii Facebook zwrócił się o pomoc do Lenovo, które jest właścicielem patentów Sony dotyczących VR. Chińska firma ma też pomóc w produkcji urządzenia.

Nowe gogle VR Facebooka będą dostarczane z pięciometrowym kablem z końcówką DisplayPort. Oculus Rift S, podobnie jak poprzednik, wymaga do pracy PC, który ma co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz kartę grafiki klasy Nvidia GeForce GTX 1050 Ti/AMD Radeon RX 470 lub lepszą.

Oculus - do wyboru do koloru

Obecnie Oculus ma w ofercie kilka modeli gogli VR. Od Oculusa Go, przeznaczonego do oglądania filmów, przez Gear VR do urządzeń mobilnych, Rifta 1. generacji aż po najbardziej zaawansowane Oculus Quest i Oculus Rift S. Te ostatnie mają tą samą cenę - 399 dolarów. Różnica między nimi jest taka, że jeden wymaga do jego obsługi komputera, drugi nie.

Oculus ma też obecnie niemałą konkurencję. Większość liczących się na rynku graczy zaprezentowało swoje urządzenia do obsługi VR, ostatnio chociażby Nintendo.

Marcin Czajkowski