15.10.2018 13:14

10 Gb/s w Polsce – łącze tak szybkie, że Twój komputer go nie pociągnie

Jedyny taki w Unii Europejskiej i siódmy na świecie – INEA, wielkopolski operator telekomunikacyjny, wprowadziła do swojej oferty łącze symetryczne o przepustowości 10 Gb/s. Jeśli chcesz w pełni z niego skorzystać, potrzebujesz komputera, który byłby marzeniem miłośników gamingu.

INEA 10 Gb/s
foto: Michał Tomaszkiewicz, Antyradio.pl

Informacja o starcie nowej oferty został przedstawiona na Poznań Game Arena 2018 – wielkim święcie graczy. Jak chwali się INEA, na całym świecie łącza o przepustowości dostępne są tylko w kilku miejscach – w Szwajcarii oraz w pojedynczych miastach w USA, Japonii, Korei Południowej oraz Singapurze.

Łącze 10 Gb/s na początku będzie oferowane przez INEĘ tylko na terenie Poznania – zamówienia z tego miasta można było zacząć składać od podania publicznej informacji o ofercie. Plany operatora zakładają rozszerzenie dostępności superszybkiego internetu do całej wielopolski, a w dalszej perspektywie (około roku) umożliwienie zamawiania łącza 10 Gb/s także mieszkańcom innych regionów Polski, najprawdopodobniej (wszystko zależy od szybkości prowadzenie prac inwestycyjnych) województw mazowieckiego i lubelskiego.

INEA nie ograniczyła się tylko do poinformowania o wprowadzeniu 10 Gb/s do oferty – pokazała także na żywo, jakie prędkości można osiągnąć w praktyce. Okazało się, że dużo zależy od… prędkości komputera, z którego się korzysta. Część z konfiguracji będących dziś w użyciu jest po prostu zbyt wolna, żeby móc w pełni wykorzystać dostępny transfer.

10 GB/s – na jakim komputerze pójdzie?

10 Gb/s to rzeczywista prędkość osiągana na łączach – INEA udowodniła to, korzystając z podłączonego do sieci profesjonalnego miernika. Nieco inaczej wypadł pomiar z pomocą speedtestu odpalonego na zwykłym komputerze – tutaj maksymalny transfer wyniósł około 2,5 Gb/s. Nie była to jednak wina łącza – to maszyna, na której dokonywano pomiaru, była po prostu zbyt wolna.

inea_10gbps_02

Pierwszym czynnikiem, który wpłynął na szybkość transferu, byłą przeglądarka internetowa, która nie potrafiła obrobić tak dużej ilości danych spływających w tak krótkim czasie. Pod uwagę trzeba brać także kartę sieciową, a nawet wydajność nośnika SSD, który musi nadążyć z zapisywaniem pobieranych informacji.

Jak powiedział nam Michał Bartkowiak, Chief Operating Officer INEA, w tej chwili z możliwości łaca 10 Gb/s można korzystać w pełni tylko posiadając Macbooka Pro z dodatkową kartą sieciową 40 Gb/s lub dysponując naprawdę silnym komputerem gamingowym.

Jeśli ma się taki sprzęt, to obiecywana przez INEĘ szybkość transferu robi ogromne wrażenie:

inea_10gbps_04
"

Wprowadzenie w Polsce łącza o prędkości 10 Gb/s zostało zrealizowane wspólnie z firmą Nokia, która dostarczyła światłowodowe rozwiązanie następnej generacji, umożliwiające zapewnienie symetrycznych prędkości łącza, przepustowości, niezawodności, elastyczności oraz skali, potrzebne do dostarczenia usług ultra-szerokopasmowych. Urządzenia te działają na sieci FTTH INEA. "

INEA podkreśla przy tym, że doprowadza sieć światłowodową do samego domu klienta, prędkość łącza jest więc dostępna tylko dla niego i nie spadnie, jeśli sąsiedzi zaczną intensywnie korzystać z internetu.

Inauguracja świadczenia usługi została uznana za ważną na poziomie rządu – krótkie wystąpienie na konferencji INEI miał premier Mateusz Morawiecki, który przekonywał, że talenty informatyczne są polskim dobrem narodowym, a szybkie sieci pozwolą im się lepiej i pełniej rozwijać.

inea_10gbps_03

Cena za symetryczne łącze 10 Gb/s wynosi 399 zł miesięcznie.

Przydałoby Ci się takie łącze?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet