17.08.2016 15:18

25 lat temu narodził się polski internet

17 sierpnia 2016 roku świętujemy oficjalnie 25-lecie polskiego internetu. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwsze zagraniczne połączenie zostało zrealizowane kilka dni wcześniej.

25 lat temu narodził się polski internet
foto: materiały prasowe

Jako moment przełomowy w historii polskiego internetu przyjmuje się wysłanie z naszego kraju pierwszej wiadomości e-mail. Jej autorem był Rafał Pietrak, pracownik Wydziału Fizyki UW, a adresatem Duńczyk Jan Sorensen, szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego, który pomagał w odpowiednim skonfigurowaniu polskiej infrastruktury.

Jak przyznaje sam Pietrak, kilka dni wcześniej udało mu się połączyć z usługą telnet na duńskim serwerze – przygoda skończyła się jednak na prompcie logowania, jako że przesycone łącze spowodowało przekroczenie dopuszczalnego limitu czasowego na wprowadzenie danych. Oficjalnie jako moment narodzin polskiego internetu uznaje się 17 sierpnia 1991 roku.

Polskie połączenie z zagranicą umożliwiało w chwili wysyłania historycznego e-maila na transfer danych z prędkością 9600 bps – czyli 9,6 kbps. Ta niewielka z dzisiejszego punktu widzenia przepustowość musiała podołać potrzebom całego akademickiego kraju.

Pionierskie czasy wspomina dr Marcin Gromisz z Ośrodka Komputerowego FUW.

"

Dziś maila w dowolny zakątek świata można napisać i wysłać w kilka sekund. My musieliśmy instalować sprzęt i całe oprogramowanie od podstaw. Mieliśmy już co prawda sporo doświadczeń z protokołem TCP/IP, na którym od dwóch lat działała wewnętrzna sieć Wydziału, ale po otrzymaniu dostępu do łącza do Kopenhagi przygotowania do pierwszej wymiany maili i tak zajęły nam około tygodnia. "

Oprócz Rafała Pietraka i Marcina Gromisza w zespole FUW zaangażowanym w uruchomienie pierwszego polskiego łącza internetowego znajdowali się fizycy Wojciech Bogusz, Jacek Gajewski, Michał Jankowski, Roman Szwed, Jerzy Tarasiuk oraz technik-elektronik Mariusz Kacprzak.

Od kwietnia 1991 roku istniało łącze TCP/IP (to protokół, którego używa się w dzisiejszym internecie, w pionierskich czasach miał on kilku konkurentów) pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (znajdującym się na ul. Hożej 74 w Warszawie) a Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie.

Ponieważ Sendmail – program odpowiedzialny za wysyłanie e-maili – nie działał odpowiednio bez dostępu do światowych serwerów DNS, nie korzystano z poczty elektronicznej, tylko z telnetu i FTP. Na pierwszy polski serwer WWW trzeba było jeszcze poczekać 2 lata.

Aby nawiązać połączenie z Kopenhagą, trzeba było rozłączyć krajową sieć – jak wspomina Rafał Pietrak, pełniący funkcję routera komputer PC z procesorem 386, umieszczony w pokoju nr 3 Centrum Informatycznym Uniwersytetu Warszawskiego, miał tylko dwa porty – do jednego z nich podpięty był Wydział Fizyki UW, drugi łączył z Danią (a wcześniej tymczasowo z Krakowem).

Pełne włączenie Polski do internetu nastąpiło późną jesienią w 1991 roku, gdy otrzymaliśmy dostęp do sieci USA. Początkowo jedynym punktem przyłączonym do globalnej sieci pozostawał UW.

Pierwszy komercyjny dostawca internetu – ATM – rozpoczął działalności w 1992 roku. W sierpniu 1993 roku pojawiła się pierwsza polska strona internetowa - www.fuw.edu.pl. Jej webmasterem został Wojciech Bogusz.

Prawdziwa rewolucja internetowa zaczęła się w kwietniu 1996 roku, gdy Telekomunikacja Polska uruchomiła możliwość łączenia się z globalną siecią przez modem po wybraniu numeru 0 20 21 22. Dostęp rozliczany był według czasu, jaki spędzało się w internecie, a nie biorąc pod uwagę ilość przesłanych danych. Najszybsze dostępne w tamtych czasach modemy działały z przepustowością 56 kbps.

Pierwszym domowym połączeniom z internetem towarzyszyły takie dźwięki:

A Wy kiedy zaczęliście korzystać z internetu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet