07.06.2018 13:14

6 lat więzienia za oszukiwanie Amazona, że sprzęt przyszedł uszkodzony

Amazon ma prostą zasadę – jeśli zamówienie, które zostało dostarczone, zawiera uszkodzony lub niedziałający towar, wymienia go bezpłatnie na nowy. Przedsiębiorcze małżeństwo wykorzystało ten fakt, żeby w ciągu dwóch lat „zarobić” 750 000 dolarów.

paczki z Amazon
foto: Andrew Mager, CC BY-SA 2.0

Amazon to obecnie największy sklep internetowy na świecie. Platforma zakupowa przyciąga klientów prokonsumenckim podejściem – kupujący mogą mieć pewność, że w razie kłopotów ich reklamacje zostaną załatwione szybko i po ich myśli.

Gigant wyrobił sobie taką markę, że na wieść o oficjalnej chęci zadebiutowania na polskim rynku – obecnie jesteśmy obsługiwani przez niemiecki oddział, mimo że centrum dystrybucyjne znajduje się w Polsce – Allegro, hegemon handlowy polskiego internetu, poczuło się zaniepokojone.

Przyjazny klientom regulamin zakupów został wykorzystany przez oszustów, którzy w latach 2014-2016 wyłudzili od Amazona ponad 2 700 urządzeń.

Małżeństwo wyłudziło od Amazona 2 700 sprzętów twierdząc, że doszły zepsute

Wśród sprzętu, który przy odbiorze „okazał się być uszkodzony” znajdowały się konsole Xbox, smartwatche Samsunga, tabletu Surface, kamerki GoPro, komputery Apple MacBook oraz inna elektronika użytkowa. Amazon, zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami, wysyłał działający sprzęt zastępczy bez pobierania dodatkowych opłat.

Małżeństwo oszustów w ciągu dwóch lat założyło setki fałszywych kont w serwisie Amazon, a ich działalność rozkręciła się tak bardzo, że odbierali przesyłki praktycznie każdego dnia. Zmusiło ich to do jeżdżenia po całym stanie Indiana – konta zakładane były na różne adresy, żeby nie wzbudzić podejrzeń.

Wyłudzony sprzęt sprzedawali wspólnikowi, który na dalszym jego rozprowadzaniu (jego klienci wystawiali go między innymi na Amazon) miał wzbogacić się o 500 000 dolarów. Łącznie ich łupem padł sprzęt o wartości 1,2 mln dolarów.

Oszuści zostali w końcu namierzeni, a w ich sprawie został wydany prawomocny wyrok. Małżonkowie Erin i Leah Finan spędzą za kratami odpowiednio 71 i 68 miesięcy, wspólnik Glumac posiedzi dwa lata.

Prokurator stanowy informując o wyroku wyrok stwierdził, że sprawcy podobnych przestępstw nie będą pobłażliwie traktowani.

"

Oszustwa konsumenckie nie tylko wzbogacają sprawców, lecz także powodują wzrost cen płaconych przez pozostałych klientów. Wszyscy, którzy myślą nad nadużywaniem wygody zakupów online niech pamiętają o tej spawie. Zostaniecie złapani. Zostaniecie skazani. I spędzicie w więzieniu stanowym dużo czasu. "

Wysoki wyrok dla małżeństwa wynika także z faktu, że przy okazji zamawiania sprzętu z Amazona oszukiwali i nie płacili także za wynajmowane samochody i domy. Trójka oszustów ma zapłacić odszkodowanie o łączne kwocie 1 218 504 dolarów.

A Wam zdarzyło się dostać na zakupach internetowych niedziałający sprzęt?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet