27.09.2017 12:52

9200 zł zarabia miesięcznie średni youtuber

Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wielka kasa czeka na nich w internecie. Zanim rzucicie wszystko i pojedziecie nagrywać filmy, musicie wiedzieć, że średnia kwota jest mocno zawyżana przez jednostki zarabiające prawdziwe miliony.

9200 zł zarabia miesięcznie średni youtuber
foto: Arek Olek, CC BY 2.0

Nic nie budzi takich emocji jak pieniądze – no, może poza seksem, który jest dla Polaków na tyle interesujący, że nawet będą w pracy odwiedzają strony porno (a dzięki temu rankingowi wiemy, na jakie nasi i Wasi koledzy wchodzą najczęściej).

Czasami, żeby dowiedzieć się ciekawych rzeczy, wystarczy zapytać – z takiego założenia wyszedł serwis APYnews, który rozesłał do 104 twórców YouTube zapytanie o osiągane przez nich zarobki. Doczekali się 80 indywidualnych odpowiedzi oraz 24 przypadków opisanych przez agencję reprezentującą publikujących w serwisie VoD twórców.

Starano się dobrać respondentów w taki sposób, żeby móc przedstawić niuanse branży – pytano youtuberów ze zróżnicowaną liczbą subskrypcji (chociaż koncentrowano się na tych najpopulaniejszych, z setkami tysięcy widzów) oraz zajmujących się różną tematyką, od gamingu do stylu życia.

Okazało się, że średnie zarobki wyglądają bardzo zachęcająco – udzielając się w serwisie YouTube zgarnia się średnio 9181 zł miesięcznie. Mowa tu o pieniądzach płaconych przez marki, które są promowane w publikowanych filmach – wyświetlane przy wideo reklamy stanowią nieistotny wkład w zgarnianą sumę.

Zanim zaczniemy myśleć o karierze internetowego celebryty, należy pamiętać o zasadzie Pareta, która według autorów raportu sprawdza się tu idealnie – 80% zarobków zgarniane jest przez 20% twórców. Ponad 50% przepytanych twórców przyznało, że ich miesięczne zarobki mieszczą są niższe niż 5000 zł. Z drugiej stronty skali jest najlepsze 2%, na kontach których co miesiąc pojawia się między 50 000 a 100 000 zł.

Najwyższa średnia zarobków osiągana jest przy tworzeniu filmów o tematyce lifestyle to nieco ponad 13 000 zł miesięcznie. Gaming i rozrywka muszą zadowolić się przychodami niższymi o połowę.

Więcej informacji na temat branży znajdziecie w poniższej infografice.

foto: APYnews

W 2016 roku przyjrzano się także zarobkom blogerów – okazało się, że potrafią co prawda zarabiać nawet więcej, niż youtuberzy, jednak z publikacji może utrzymać się tylko 4% autorów.

Satysfakcjonowałyby Was takie zarobki?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Internet