03.01.2018 11:05

Allegro usunęło aukcję WOŚP z portretem Kaczyńskiego

Pomóż Prezesowi wspomóc WOŚP – taki tytuł nosi wystawiona przez Wojciech Grzędzińskiego, uznanego fotografa, aukcja charytatywna dla Orkiestry. Znalazł się na niej portret Jarosława Kaczyńskiego, który – łagodnie mówiąc – nie jest zbyt pochlebny.

Allegro usunęło aukcję WOŚP z portretem Kaczyńskiego
foto: zrzut ekranu

Oblicze prezesa PiS zostało uchwycone w kwietniu 2017 roku, podczas jednego z wystąpień publicznych. Dokładna data ani miejsce nie zostało podane, można jednak się domyślić, że chodzi o wystąpienia z okazji rocznicy rozbicia się samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim pod Smoleńskiem.

Aukcja została dostrzeżona i zaczęła cieszyć się dużym zainteresowaniem – reprodukcja, oznaczona numerem seryjnym 4/15, zdążyła osiągnąć kwotę 600 zł, gdy interweniowało Allegro i usunęło licytację.

Nie należy się jednak upatrywać w tym działaniu podtekstów politycznych – jak wyjaśnia serwis, opis aukcji był po prostu nieprecyzyjny i mógł wprowadzać kupujących w błąd.

"

To prosta sprawa: kwestia regulaminowa. Usunięcie oferty nie było związane z przedmiotem aukcji. Po zgłoszeniu obsługa serwisu sprawdziła tę ofertę i jej zastrzeżenia wzbudziła cześć opisu oferty, który mógł być niejasny dla kupujących. Sprzedający został poinformowany, że może wystawić przedmiot ponownie z adekwatnym opisem. "

Tak też się stało – do opisu trafiły dokładne informacje na temat autorstwa oraz okoliczności powstania zdjęcia, którego reprodukcja jest obiektem licytacji. Z odnowioną prowokacją – lekką, jak zapewnia Wojciech Grzędziński – można zapoznać się pod tym adresem.

Poglądy autora fotografii na postać Jarosława Kaczyńskiego wydają się być dobrze określone – w opisie aukcji można wyczytać, że mamy do czynienia z „Przyszłym Emerytowanym Zbawcą Narodu”. Zaoferowanie portretu prezesa PiS jako wsparcia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która dla partii rządzącej jest solą w oku, ma być po części happeningiem.

Grzędziński liczy, że o aukcji stanie się głośno, co pozwoli – zapewne wbrew prezesowi PiS – zebrać więcej pieniędzy na cele WOŚP.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet