20.07.2018 10:54

Allegro zakazało handlu kodami i kontami Netfliksa

Internauci, dla których dostęp do Netfliksa, Spotify,  Showmaksa, HBO Go czy Tidala był za drogi, jak w dym uderzali na Allegro, gdzie dostęp do tych usług można było kupić za niewielką część oryginalnej kwoty. Serwis postanowił skończyć z przymykaniem oka na piractwo i zbanował tego typu akcje.

Netflix na Allegro
foto: zrzut ekranu

Polacy dali się poznać zachodnim koncernom jako bardzo przedsiębiorczy naród - z tego powodu HBO zmuszone było zmienić w Polsce (i tylko w Polsce) regulamin korzystania z VoD HBO Go, gdyż znaleźliśmy sposób na darmowy dostęp do serwisu i nie wahaliśmy się go używać.

Netflix zdaje sobie sprawę, że jego abonament może być ciężki do przełknięcia dla osób, które korzystają już z kilku innych subskrybcji - dlatego też oficjalnie przyznaje, że nie ma zupełnie nic przeciwko kupowaniu dostępu do serwisu wspólnie z przyjaciółmi i dzielenia się kosztami.

Część użytkowników odebrała to jako zachętę do robienia internesów - na Allegro pojawiło się zatrzęsienie aukcji, w których oferowano dostęp do konta. Internetowi biznesmeni poszli jednak jeszcze o krok dalej - odsprzedawali dostęp do kont zakładanych w ramach darmowego miesiąca próbnego.

Zakaz handlu kodami Netfliksa na Allegro

Allegro przyznaje, że od jakiegoś casu przyglądało się apektom prawnym i etycznym sprzedaży takich kont - prowadzone były także rozmowy na ten temat z najbardziej zainteresowanymi stronami, czyli serwisami VoD.

W końcu zdecydowano się na krok, który co prawda uszczupli przychody platformy handlowej, ale za to zwiększy poziom uczciwości wśród internautów - a przynajmniej tych, którzy korzystają z Allego.

Lista towarów zakazanych została uzupełniona o taki wpis w regulaminie witryny:

"

Wszelkiego rodzaju kody, hasła, tokeny, klucze lub konta (dalej zwane łącznie „Kodami”), które umożliwiają wyłącznie nieodpłatny dostęp oraz skorzystanie z usług pozwalających na oglądanie oraz słuchanie na życzenie treści multimedialnych za pośrednictwem internetu w postaci tzw. video on demand np. Netflix, Showmax, HBO Go, Cda Premium, VOD.pl, Player.pl, za wyjątkiem kart podarunkowych lub voucher’ów, obejmujących Kody, które są dystrybuowane przez podmioty prowadzące oficjalną działalność w zakresie ich odsprzedaży, działające w ramach umów zawartych z Allegro.pl. "

Jak widać, serwis stara się uniemożliwić handel dostępem do serwisów VoD internetowym biznesmenom nadużywającym uprzejmości Netfliksa, jednocześnie pozostawiając możliwość sprzedaży kodów dostępowych zweryfikowanym sprzedawcom.

Allegro najwyraźniej pracuje jeszcze nad wcieleniem nowych zasad w życie - jak widać na zrzucie ekranu, w serwisie wciąż jeszcze bez większego trudu można odnaleźć aukcje oferujące dostęp do VoD za grosze.

Kupowaliście tak dostęp do Netfliksa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet