10.10.2018 15:34

Allegro zastrzegło sobie właśnie prawo do informacji z opisów aukcji

Co trafia na Allegro, zostaje u Allegro – tak użytkownicy zinterpretowali nowy zapis o opisach aukcji w regulaminie platformy, który ma zacząć obowiązywać od 15 października 2018. Serwis informuje w nim, że „nabywa uprawnienia do korzystania z tych treści według własnego uznania”.

Allegro
foto: zrzut ekranu

Alarm wszczęli wykopowicze – informacja o aktualizacja Regulaminu Allegro i Regulaminu usługi Menedżer Sprzedaży błyskawicznie rozgrzała użytkowników portalu do czerwoności.

Zgodnie z zapowiedzią Allegro, serwis zamierza rozszerzyć brzmienie punktu piątego regulaminu serwisu:

"

Dodamy zapis, że z momentem wprowadzenia przez Sprzedającego informacji lub danych do treści oferty, Allegro.pl nabywa uprawnienia do korzystania z tych treści według własnego uznania. Sprzedający natomiast oświadcza, że jest uprawniony do wprowadzenia treści do oferty, a wykorzystanie ich w ramach Allegro oraz przez Allegro.pl nie narusza praw osób trzecich. "

Zdaniem internautów interpretacja nowego zapisu jest prosta – Allegro oświadcza w nim, że nabywa prawa do wykorzystywania opisów, zdjęć i tytułów aukcji uruchamianych za jego pośrednictwem.

Allegro zagarnia prawa do opisów i zdjęć?

Allegro uspokaja, że wcale nie zamierza przejmować treści ogłoszeń ani wykorzystywać do własnych celów zamieszczanych w nich zdjęć – zapis ma umożliwić pojedynczych informacji i danych, w szczególności o charakterze technicznym. W tym samym zdaniu oświadczenia dodaje jednak, że nie tylko o takie informacje chodzi.

"

Allegro potrzebuje korzystać z tych informacji w szeregu celów związanych z funkcjonowaniem serwisu (np. grupowanie, sortowanie i wygodna dla klientów prezentacja ofert) i do reklamowania ofert poza serwisem. Chcemy mieć pewność, że wprowadzający te dane są uprawnieni do wprowadzenia tych treści do oferty, a wykorzystanie ich w ramach Allegro oraz przez Allegro.pl nie narusza praw osób trzecich. "

Użytkownicy portalu pozostają jednak sceptyczni wobec wyjaśnień platformy – postulują, żeby do regulaminu dopisać, jakie dokładnie dane i w jakich celach mogą być przez Allegro wykorzystywane.

Co sądzicie o nowym wpisie w regulaminie Allegro?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet