10.10.2018 15:34

Allegro zastrzegło sobie właśnie prawo do informacji z opisów aukcji

Co trafia na Allegro, zostaje u Allegro – tak użytkownicy zinterpretowali nowy zapis o opisach aukcji w regulaminie platformy, który ma zacząć obowiązywać od 15 października 2018. Serwis informuje w nim, że „nabywa uprawnienia do korzystania z tych treści według własnego uznania”.

Allegro
foto: zrzut ekranu

Alarm wszczęli wykopowicze – informacja o aktualizacja Regulaminu Allegro i Regulaminu usługi Menedżer Sprzedaży błyskawicznie rozgrzała użytkowników portalu do czerwoności.

Zgodnie z zapowiedzią Allegro, serwis zamierza rozszerzyć brzmienie punktu piątego regulaminu serwisu:

"

Dodamy zapis, że z momentem wprowadzenia przez Sprzedającego informacji lub danych do treści oferty, Allegro.pl nabywa uprawnienia do korzystania z tych treści według własnego uznania. Sprzedający natomiast oświadcza, że jest uprawniony do wprowadzenia treści do oferty, a wykorzystanie ich w ramach Allegro oraz przez Allegro.pl nie narusza praw osób trzecich. "

Zdaniem internautów interpretacja nowego zapisu jest prosta – Allegro oświadcza w nim, że nabywa prawa do wykorzystywania opisów, zdjęć i tytułów aukcji uruchamianych za jego pośrednictwem.

Ministerstwo Finansów bierze się za sprzedających na Allegro
Ministerstwo Finansów bierze się za sprzedających na Allegro
Przeczytaj także Ministerstwo Finansów bierze się za sprzedających na Allegro

Allegro zagarnia prawa do opisów i zdjęć?

Allegro uspokaja, że wcale nie zamierza przejmować treści ogłoszeń ani wykorzystywać do własnych celów zamieszczanych w nich zdjęć – zapis ma umożliwić pojedynczych informacji i danych, w szczególności o charakterze technicznym. W tym samym zdaniu oświadczenia dodaje jednak, że nie tylko o takie informacje chodzi.

"

Allegro potrzebuje korzystać z tych informacji w szeregu celów związanych z funkcjonowaniem serwisu (np. grupowanie, sortowanie i wygodna dla klientów prezentacja ofert) i do reklamowania ofert poza serwisem. Chcemy mieć pewność, że wprowadzający te dane są uprawnieni do wprowadzenia tych treści do oferty, a wykorzystanie ich w ramach Allegro oraz przez Allegro.pl nie narusza praw osób trzecich. "

Użytkownicy portalu pozostają jednak sceptyczni wobec wyjaśnień platformy – postulują, żeby do regulaminu dopisać, jakie dokładnie dane i w jakich celach mogą być przez Allegro wykorzystywane.

Co sądzicie o nowym wpisie w regulaminie Allegro?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet