11.01.2019 11:10

Amazon i IMDb stworzyli serwis z darmowymi filmami i serialami z Hollywood

„Iluzjonista”, „Memento” czy „Ostatni samuraj” – dzięki IMDb Freedive można zupełnie za darmo i legalnie oglądać głośne produkcje z Hollywood. Nie trzeba nawet tworzyć konta, chociaż jest jeden haczyk.

IMDb Freedive
foto: zrzut ekranu

IMDb to należąca do Amazon skarbnica wiedzy na temat filmów. Największy na świecie sklep internetowy postanowił wykorzystać popularność serwisu i uruchomił usługę pozwalającą na darmowe oglądanie wybranych filmów i seriali.

Nie trzeba przy tym legitymować się kontem Amazon Prime czy nawet IMDb – wystarczy wejść na stronę www.imdb.com/freedive, wybrać interesujący nas tytuł i rozpocząć odtwarzanie. Film zostanie wyświetlony po bloku reklamowym.

Dokładnie taki sam model biznesowy na wyświetlanie filmów opracował YouTube, w którym pojawiło się ponad 100 klasyków – z „Terminatorem” na czele – które można obejrzeć w zamian za spędzeniu kilku minut na zapoznawanie się z reklamami.

Filmy online za darmo w IMDb Freedive w zamian za reklamy

W katalogu IMDb Freedive, oprócz wspomnianych już filmów, znajdują się także seriale – obejrzeć można między innymi „Fringe”, „Heroes”, „Without a Trace” czy „The Bachelor”. Amazon obiecuje, że katalog dostępnych za darmo treści będzie się systematycznie powiększał.

Nie wspomniano, czy rozważane jest udostępnianie w Freedive oryginalnych produkcji Amazona, takich jak „The Grand Tour” czy nadchodzące „Władca Pierścieni”, „Conan Barbaczyńca” i „Koło Czasu”.

Serwisy VoD to obecnie najgorętszy trend wśród gigantów IT – sukces Netfliksa, mającego ponad 125 mln płatnych użytkowników, skłonił wiele przedsiębiorstw do prób pójścia w jego ślady. Płatnych subskrybentów próbuje przyciągnąć własnymi treściami YouTube, usługę VoD szykuje także Apple.

IMDb Freedive obecnie dostępne jest tylko dla osób ze Stanów Zjednoczonych (i użytkowników VPN) – nie wiadomo, czy i kiedy darmowe filmy ruszą na podbój całego świata.

Korzystacie z VPN?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet