29.09.2017 10:17

Amerykański raper chce miliona dolarów na badania nad płaskością Ziemi

Nie tylko w Polsce zwolennicy hipotezy płaskiej Ziemi wstają z kolan i proszą o miliony na udowodnienie swojej tezy – zbiórkę na wysłanie satelity mającego pokazać brak krzywizny naszej planety rozpoczął amerykański raper B.o.B.

Amerykański raper chce miliona dolarów na badania nad płaskością Ziemi
foto: materiały prasowe

To ambitniejszy cel, niż ten przyświecający konkurencyjnemu, polskiemu projektowi. Za 1,5 mln zł nasi rodacy chcą zbudować specjalistycznego drona, który wzniesie się na wysokość kilkunastu kilometrów i będzie w stanie – dzięki zrezygnowaniu z obiektywów typu „rybie oko”, które zniekształcają perspektywę – udowodnić, że świat jest płaski.

Zdając sobie sprawę, że zebranie pożądanej kwoty tylko i wyłącznie z datków Polaków może się nie udać, twórcy kampanii przetłumaczyli swój apel na angielski i wypłynęli na międzynarodowy internet. Tutaj jednak szybko doczekali się konkurencji.

Raper B.o.B., który według znawców tego gatunku muzyki swoje czasy świetności ma już dawno za sobą, zorganizował własną zbiórkę na przeprowadzenie odpowiednich badań.

Początkowo potrzeby projektu wycenił na skromne 200 000 dolarów, jednak dość szybko kwota zbiórki została podniesiona do okrągłego miliona.

Raper argumentuje, że po wsłuchaniu się w głosy osób popierających kampanię – w tydzień udało się zebrać ponad 4 000 dolarów – nie wystarczy wysłać w kosmos jednego czy nawet kilku satelitów, potrzebne są dane z możliwie jak największej liczby źródeł.

Wśród potencjalny narzędzi badawczych, których zakup mają sfinansować internauci, wymieniane są balony meteorologiczne, balony stratosferyczne, drony (może jakaś współpraca z polskim projektem?), samoloty… lista pomysłów jest długa.

W czystość intencji organizator zbiórki nie uwierzyła platforma crowdfundingowa, która zablokowała wpłacane przez internautów środki do czasu upewnienia się, że będą one „zarządzane zgodnie z celem zbiórki”.

Ziemia jest:

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Internet