24.08.2018 11:11

Apple kręci „Fundację” Isaaca Asimova

Psychohistorycy zapewne wyliczyli to już lata temu – Apple zamówiło serial bazujący na cyklu „Fundacja” Isaaca Asimova, pokazujący pasjonującą walkę o świetlaną przyszłość w świecie upadającego Imperium Galaktycznego.

Fundacja Isaac Asmov
foto: materiały prasowe

Cykl „Fundacja” jest niezwykła lekturą, ale trudną do przeniesienia do formatu serialu – akcja poszczególnych części cyklu rozgrywa się w odstępach nawet kilkuset lat i siła rzeczy występują w odmienni bohaterowie. Do ekranizacji przymierzało się już HBO z pomocą Jonathana Nolana, ale ostatecznie temat upadł. O zainteresowaniu cyklem przez Apple mówi się od kwietnia 2018 - najwidoczniej producent iPhone'ów zebrał się w końcu na odwagę i dał serii zielone światło.

Tytułowa Fundacja to organizacja założona przez Hariego Seldona, który stworzył dziedzinę nauki nazwaną psychohistorią – odnalazł algorytmu pozwalające z dużą dokładnością wyznaczyć przyszłość społeczeństwa i cywilizacji na podstawie danych historycznych.

Przewidział w ten sposób upadek ludzkiego Imperium Galaktycznego – zadaniem Fundacji jest dopilnowanie, żeby rozkład ludzkiej cywilizacji był jak najkrótszy przez mniej lub bardziej dyskretne wpływanie na przewidziane wydarzenia.

„Fundacja” Asimova serialem Apple

Misje i informacje o nadchodzących kryzysach przekazywane są przez hologram Hariego Seldona – być może twórcy postanowią anonsować w ten sposób „kryzys odcinka”. Osoby, które pochłonęły serię wiedzą, że uniwersum jest bardziej skomplikowane, założyciel Fundacji nie powiedział swoim podopiecznym wszystkiego, a film „Avengers: wojna bez granic” nie jest odosobniony w byciu ciekawym crossoverem - na „Historie przyszłości” składa się łącznie 16 tytułów odmiennych serii.

Producentami serialu „Fundacja” kręconego dla Apple zostali David S. Goyer („Blade”, „Batman Begins”, „The Dark Knight”) oraz Josh Friedman („War of the Worlds”, „Terminator: The Sarah Connor Chronicles”, „Avatar 2”) – ten drugi będzie pełnił ponadto rolę showrunnera.

W projekt zaangażowana jest także Robyn Asimov, córka Isaaca Asimova, która będzie producentem wykonawczym.

Pierwszy sezon ma mieć 10 odcinków. Historia opowiedziana w cyklu ma potencjał do stworzenia serialu rywalizującego jakościowo z „Grą o tron” czy „Westworld” Data premiery serialu nie została jeszcze podana.

Obejrzycie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet