15.04.2019 11:15

Awaria Facebooka. Dlaczego Messenger, WhatsApp i Instagram nie działały?

14 kwietnia 2019 użytkownicy Facebooka doświadczyli kolejnej awarii, która pozbawiła ich kontaktu ze światem na kilka godzin. Co tym razem zawiniło?

facebook
foto: shutterstock

Facebook znowu padł. Tym razem na dobre - niemożliwe było nie tylko wysyłanie wiadomości i zdjęć na Messengerze i WhatsAppie, ale nawet odświeżenie strony na Facebooku, czy Instagramie. Przez ponad dwie godziny użytkownicy korzystający z tych platform nie mieli do nich dostępu. Żale z tym związane postanowili wylać, a jakże, na Twitterze.

Kolejna awaria Facebooka. Co tym razem zawiniło?

Awaria miała miejsce w niedzielę, 14.04.2019 około godziny 12:30. Część użytkowników miała ograniczony dostęp do usług Facebooka, część nie miała go w ogóle. W lakonicznym oświadczeniu rzecznik prasowy korporacji mówi:

"

Pewna część użytkowników mogła dzisiaj doświadczyć problemów z dostępem do aplikacji Facebooka - Messengera, WhatsAppa oraz Instagrama. Problem, został już rozwiązany. Przepraszamy za niedogodności. "

jumbo
jumbo
Przeczytaj także Jumbo to aplikacja, która pomoże ci zadbać o prywatność w sieci

Nie jest to pierwszy raz, kiedy użytkownicy Facebooka nie mogą z niego korzystać przez problemy techniczne. Nie jest to nawet pierwszy raz w 2019 roku, kiedy to się zdarza. Niemal równo miesiąc po największej awarii Facebooka w historii, doświadczamy kolejnego ograniczenia dostępu do usług. Gigant z Doliny Krzemowej nie zdradza oczywiście (choć tego i tak nikt się nie spodziewał), dlaczego aplikacje przestały działać. Internauci spekulują, że może chodzić o śledztwo, które obecnie toczy się przeciwko Facebookowi.

Facebook a prywatność użytkowników

Takie sytuacje jak ta, która miała miejsce w połowie kwietnia 2019 rzucają spory cień na transparentność, o której mówi Facebook w kwestii udostępniania naszych danych. Oprócz tego, co tydzień mają miejsce kolejne skandale z firmą Zuckerberga w roli głównej. Z tych głośniejszych w ostatnim czasie - wyciekło ponad 600 milionów haseł użytkowników portalu. Przechowywane one były w nieszyfrowanej formie, a dostęp do nich miał każdy z pracowników korporacji.

Niektórzy użytkownicy poszukują wendetty na własną rękę, uderzając wprost w czuły punkt giganta z Doliny Krzemowej - pieniądze. Ledwie kilka tygodni przed awarią w kwietniu donosiliśmy o hakerze, który oszukał firmę na ponad 100 milionów dolarów.

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Komputery Facebook