24.11.2017 12:55

Black Friday to okazje dla oszustów – nie dajcie się nabrać

Gdy wysokie ceny śpią, budzą się demony – na wejście w tryb zakupowego berserk era liczą oszuści, którzy na Czarnym Piątku mogą zarobić krocie kosztem internautów.

Black Friday to okazje dla oszustów – nie dajcie się nabrać
foto: Elaine Smith, CC0

Black Friday to zarówno raj, jak i piekło dla łowców okazji – za każdy internetowym rogiem czai się jeszcze większy procent upustu, a podczas polowania na tę jedyną, niepowtarzalną, wyśnioną okazję można stracić niego głowę i rozsądek.

Wiedzą o tym oszuści, którzy potrafią stworzyć na Czarny Piątek podrabiane sklepy internetowe, w których wystawiane są produkty w bardzo atrakcyjnych – nawet jak na Black Friday – cenach. Takie oferty nie wzbudzają podejrzeń – w końcu ciężko tego dnia znaleźć sklep, który nie stara się przyciągnąć klientów wyjątkową okazja.

Warto więc przed dokonaniem zakupu spojrzeć na stronę internetową trzeźwym i sceptycznym okiem i:

  • zweryfikować, jak długo taki sklep istnieje i jakie opinie o nim można znaleźć w sieci,
  • skontrolować, czy serwis, w którym chcemy dokonać zakupu, wykorzystuje certyfikat SSL oraz protokół szyfrujący https (zabezpiecza dane wprowadzane w sklepie internetowym przed przechwyceniem)
  • w razie wątpliwości co do rzetelności sklepu wybrać płatność przy odbiorze
  • przy płaceniu za zakupy online rozważyć stosowanie tzw. bezpiecznej przeglądarki, oferowanej przez niektóre pakiety antywirusowe. Taka przeglądarka chroni przed wieloma typami ataków, m.in. takimi, które podmieniają numer rachunku bankowego podczas realizowania przelewu
  • jeśli znaleziona oferta w sieci jest aż nazbyt atrakcyjna, a w sieci nie ma żadnych informacji o danym sklepie internetowym - zrezygnuj z zakupu, chyba, że masz duszę hazardzisty

Warto także pamiętać, że w Czarny Piątek przysługują nam dokładnie takie same prawa konsumenta, jak podczas zakupów w dni pozbawione promocji i wyprzedaży – dokładnie zestawienie, łącznie z opisem zasad zwrotów zakupionych towarów, można znaleźć w tym miejscu.

Sprawdzacie sklepy online przed zakupami?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet