17.01.2019 11:31

DanielMagical dostał zakaz streamowania za chwalenie ataku na Adamowicza

Daniel Z. oraz jego matka otrzymali zakaz publikowania w internecie jakichkolwiek treści. To jednak z kar nałożonych przez policję po zatrzymaniu rodziny znanej z patostreamów po zamieszczeniu w jednym z nich pochwał na temat ataku na Pawła Adamowicza.

DanielMagical
foto: kadr z wideo

Toruńska policja zatrzymała Daniela Z., znanego jako DanielaMagicala, oraz jego 46-letnią matkę, zarzucając im publiczne pochwalanie przestępstwa.

W trakcie transmisji, która odbyła się 13 stycznia 2019 roku, a więc w trakcie 27. Finału WOŚP, miały paść słowa „niestety przeżył” oraz „niech zdycha”.

Joachim Brudziński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapowiedział surowe traktowanie wszelkich przejawów mowy nienawiści w sieci.

Policja zapewnia, że aktywnie monitoruje sieć w poszukiwaniu łamiących prawo wypowiedzi i doszło już do pierwszych zatrzymań.

DanielMagical z zakazem streamowania

Deder
Deder
Przeczytaj także Polski muzyk aresztowany przez policję za wyśmiewanie śmierci Adamowicza. „Spoczywaj w pokoju, c*.*”

Wśród osób wyłowionych z sieci za mowę nienawiści znalazł się znany patrostreamer i jego matka. Oboje zostali zwolnieni do domu po postawieniu im przez policję zarzutów.

Prawo przewiduje za publiczne pochwalanie przestępstwa karę grzywny wysokości do 180 stawek dziennych oraz karę ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Daniel Z. musiał wpłacić kaucję w wysokości kilku tysięcy złotych, został także objęty dozorem policji – razem z matką ma meldować się na komisariacie pięć razy w tygodniu.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w ciągu kilku dni od ataku na Pawła Adamowicza otrzymał ponad 2000 zgłoszeń dotyczących mowy nienawiści w internecie. Jeden z przypadków dotyczy polskiego rapera, który gratulował napastnikowi i szydził z walczącego o życie prezydenta Gdańska.

Czy zakaz streamowania to słuszna kara?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet