01.12.2016 10:00

FBI ma prawo zhakować Twój komputer

Wprowadzone w amerykańskim prawie zmiany dają FBI uprawnienia do włamania się do dowolnego komputera i zainstalowania na nim rządowego oprogramowania szpiegującego. Nie trzeba nawet być przestępcą.

FBI ma prawo zhakować Twój komputer
foto: materiały prasowe

Nowelizacja przepisów używanych dotychczas - znanych jako „Rule 41” - nie była znacząca, ale otworzyła przed amerykańską agencją zupełnie nowe możliwości. FBI może bowiem występować o zgodę sądu do inwigilowania wybranego komputera także wtedy, gdy nie ma pewności, że znajduje się on fizycznie w granicach USA.

Do tej pory sędziowie sprawdzali w takich przypadkach, czy komputer znajdujący się w kręgu zainteresowania FBI znajduje się na terenie Stanów i odmawiali wydania nakazu, jeśli sprzęt mógł znajdować się poza jego jurysdykcją.

Ma to pozwolić na prowadzenie dochodzeń w sprawie przestępców i internetowych pedofili, którzy często korzystają z sieci ukrywających ich prawdziwy numer IP, a co za tym idzie – lokalizację.

Wprowadzone zmiany pozwalają także FBI na występowanie o pozwolenie zhakowania i przeszukania komputerów osób, które stały się ofiarami przestępstw – z opisu wynika, że chodzi o wybrane rodzaje przekrętów finansowych.

Specjaliści z agencji będą mogli także hakować komputery, które stały się częścią botnetu – ich właściciele zazwyczaj nawet nie wiedzą, że posiadany przez nich sprzęt jest wykorzystywany przez przestępców na przykład do przeprowadzania ataków typu DDOS (przytłaczania serwerów tak duża liczbą żądań, że nie są w stanie ich obsłużyć i stają się niedostępne).

Nieoficjalnie wiadomo, że USA włamują się do komputerów swoich obywateli od 2001 roku. Przez długi czas pozostawało to tajemnicą – ogrom prowadzonej przez Stany Zjednoczone inwigilacji ujawnił Edward Snowden, który został w efekcie uznany przez swoją ojczyznę za zdrajcę i musi ukrywać się w Rosji.

Nowe amerykańskie prawo wywołuje w USA takie same kontrowersje, z jakimi spotkała się w Polsce ustawa antyterrorystyczna. Z jej powodu konieczne jest rejestrowanie numerów na kartę - trzeba to zrobić przed 1 lutego 2017 roku, albo przestaną działać.

Co ciekawego FBI znalazłoby na Waszych komputerach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet