15.01.2018 12:10

Facebook będzie pokazywał głównie posty znajomych

Powrót do korzeni i zbliżanie ludzi – tak przyszłość Facebooka widzi jego szef i założyciel, Mark Zuckerberg. Przygotujcie się na zalew słodkich fotek z dziećmi znajomych.

Facebook będzie pokazywał głównie posty znajomych
foto: materiały prasowe

To ma być mała rewolucja, a podstawy do niej są jak najbardziej naukowe. Szef FB powołuje się na badania o tym, jak interakcje wpływają na nasze dobre samopoczucie. Wynika z nich, że najbardziej pożądane są interakcje z innymi ludźmi, samotne przeglądanie treści zaś to potencjalna droga do depresji.

Troska o dobrostan użytkowników podawana jest jako powód do wprowadzenie zmian w sposobie, w jaki działają algorytmy Facebooka. Mark Zuckerberg chce, żeby serwis pokazywał priorytetowo wpisy naszych znajomych, na dalszy plan mają zejść publikacje stron, które się polubiło.

Szczególnie warta odnotowania jest ta deklaracja:

"

Wprowadzamy poważną zmianę w sposobie funkcjonowania Facebooka. Zmieniam cele dla zespołów pracujących nad serwisem – zamiast dostarczania najbardziej interesujących informacji naszym celem jest pomoc w doświadczaniu ważnych społecznych interakcji. "

W praktyce oznacza to, że posty ze stron, które się polubiło, zostaną zastąpione w dużej mierze przez wpisy znajomych, chwalących się na przykład zdjęciem z wakacji, albumem fotograficznym z dzisiejszego śniadania swojego dziecka czy też pokazującym koty lub inne zwierzaki w akcji (to ostatnie może być nawet fajne).

To dość poważny odwrót od dotychczasowego sposobu działania Facebooka – jeszcze niedawno serwis wprowadził nową funkcję, pozwalającą wyciszać tymczasowo znajomych, których posty są dla nas uciążliwe.

Co ciekawe, bardziej społeczne mają się stać także wpisy stron i marek – im więcej interakcji będą zdobywać, tym większe będzie prawdopodobieństwo (istotnie zmniejszone), że pojawią się obok budujących nasze życie społeczne postów znajomych.

A Wy po co jesteście na Facebooku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet