20.11.2017 12:31

Facebook nie pozwala kasować postów

Część użytkowników Facebooka straciła możliwość usuwania opublikowanych postów – mogą je co najwyżej ukryć. Czy to zapowiedź drastycznych zmian, czy błąd w kodzie portalu?

Facebook nie pozwala kasować postów
foto: materiały prasowe

Podobno w internecie nic nie ginie. Zwolennicy tej teorii (dla niektórych spiskowej, dla innych jak najbardziej prawdziwej) wykażą zapewne mniejsze zdziwienie, gdy z opcji dotyczących zarządzania publikacjami na Facebooku zniknie im możliwość usunięcia posta.

Takie posunięcie wydaje się być nieco pod prąd obecnie panujących trendów – w WhatsAppie wprowadzono możliwość kasowania wysłanych wiadomości, Gmail zaś pozwala (jeśli jest się wystarczająco szybkim) cofnąć wysłanie e-maila – Facebook jednak znany jest z zamiłowania do eksperymentów.

Robi to czasami na niczego nie podejrzewających użytkownikach – w świecie, w którym mówi się przede wszystkim o wpływie rosyjskich trolli na wyniki wyborów w USA większość zdaje się zapominać, że Facebook sam wcześniej sprawdzał, jak podawane przez niego użytkownikom informacje wpłyną na wyniki w poszczególnych stanach.

foto: zrzut ekranu

Opcja usunięcia postu zniknęła z wersji webowej Facebooka – aczkolwiek dotyczy to tylko części użytkowników. Jednocześnie nie wprowadzono żadnych przeszkód w unicestwianiu publikacji wprost z poziomu aplikacji.

Trudno wyrokować, czy Facebook zaliczył wpadkę z przypadkowym usunięciem funkcjonalności, czy też może to wykonany z premedytacją zabieg mający skłonić do korzystania z serwisu społecznościowego przez aplikację mobilną.

Facebook nie zdążył jeszcze skomentować sytuacji – gdy poznamy oficjalną wersję wydarzeń i dowiemy się, czy w przyszłości posty będzie można kasować, czy nie, podamy to w aktualizacji wiadomości.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet