18.04.2019 15:53

Facebook niechcący ukradł dane 1.5 miliona użytkowników. Teraz je usuwa

Kolejny skandal z Facebookiem z roli głównej. Okazuje się, że kalifornijski gigant zebrał ponad 1.5 miliona list kontaktów z kont e-mail użytkowników.

facebook
foto: East News / Dinendra Haria / WENN

Jakiś czas temu donosiliśmy, że Facebook przy rejestracji nowych użytkowników prosi o hasło do konta e-mail, powiązanego z nim. Firma z Doliny Krzemowej tłumaczyła, że to zabezpieczenie przed zakładaniem fałszywych kont z tymczasowych adresów e-mail. Zabezpieczenie średnio skuteczne, bo w bardzo prosty sposób można było je obejść.

instagram
instagram
Przeczytaj także Błąd na Instagramie pokazywał twoje stories przypadkowym ludziom

Facebook przeprowadził atak phishingowy

Prośba Facebooka o udostępnienie haseł, których nie powinien znać to spore nadużycie. Niektórzy specjaliści ds. bezpieczeństwa w sieci przyrównują ją nawet do ataków phishingowych. Zuckerberg zapewniał jednak, że można mu ufać, a hasło do maila to tylko dodatkowa weryfikacja autentyczności konta.

Okazało się, że jest jak zwykle - czyli Facebook bez zgody użytkowników wyciągnął rękę po dane, do których nie miał prawa. Za każdym razem, kiedy podane zostało w portalu hasło do maila, Facebook pobierał listę kontaktów z konta e-mail. W taki sposób, zbudowali bazę danych książek adresowych ponad 1.5 miliona użytkowników.

Według Facebooka dane były zbierane nieumyślnie. Przez 3 lata, od 2016 do 2019 roku. Firma z Doliny Krzemowej obiecuje, że usunie je ze swoich serwerów.

facebook
facebook
Przeczytaj także Awaria Facebooka. Dlaczego Messenger, WhatsApp i Instagram nie działały?

Facebook nie prosił o pozwolenie

Największym problemem w całej tej sytuacji jest fakt, że po podaniu hasła do konta e-mail (co już samo w sobie jest dość dyskusyjną praktyką) Facebook nie pytał o pozwolenie na zaimportowanie listy kontaktów. Po prostu to robił. Niemożliwe było zatrzymanie procesu ani usunięcie danych z serwisu po jego zakończeniu.

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Internet Facebook