22.07.2016 11:16

Facebook oficjalnie w śląskiej wersji językowej

Gdy jest ochota, znajdzie się sposób. Dzięki pracy zapaleńców Facebook może teraz komunikować się z użytkownikami w ślōnskij gŏdce. Przajasz tymu?

Facebook oficjalnie w śląskiej wersji językowej
foto: flickr.com / FACEBOOK(LET), CC BY 2.0

Pojawienie się śląskiego etnolektu wśród 140 języków, w jakich oficjalnie można korzystać z Facebooka, to sukces użytkowników, którzy sami przygotowali tłumaczenie korzystając z narzędzi udostępnionych przez serwis.

Śląska wersja Facebooka ma im umożliwić zachowanie tożsamości - część mieszkańców regionu otwarcie wypowiada się o dążeniach do uzyskania autonomii.

Procedura nie była jednak ani łatwa, ani szybka i trwała ponad rok. Wiadomość o śląskiej wersji językowej ucieszy przede wszystkim 509 000 osób, które oficjalnie władają tym dialektem. Podejrzewamy jednak, że ustawienie ślōnskij gŏdki jako języku interfejsu zaowocuje uśmiechem także (a może nawet zwłaszcza) wśród użytkowników, dla których będzie to jeden z pierwszych kontaktów z gwarą.

Żeby móc sprawdzić, jaką radość poczuli Ślązacy, należy udać się do ustawień językowych Facebooka i z dostępnej listy wybrać opcję „ślōnskŏ gŏdka”. Serwis zapyta też od razu w jakim języku ma wyświetlać komunikaty, które nie zostały jeszcze przetłumaczone.

foto: zrzut ekranu

Sukcesem Ślązaków cieszy się także sam Facebook:

"

Gdy serwis rozpoczynał działalność, zespół Facebooka stworzył aplikację służącą do jego tłumaczenia, dzięki czemu społeczność użytkowników miała możliwość jego lokalizacji i zapewnienia do niego dostępu ludziom na całym świecie. Ten proces trwa nadal, a do listy oficjalnych języków, w jakich można korzystać z Facebooka, dołącza śląski. "

Ślōnskŏ gŏdka zawitała wcześniej do branży filmowej i jest to wydarzenie, którego wstyd jest przegapić – w prezentowanych przez nas 20 plakatach filmów ze śląskimi tytułami można zakochać się od pierwszego wejrzenia. „Chop-Luftmysza” rządzi! ;)

Przełączycie się kiedyś z powrotem na język polski? Dajcie znać w kōmyntŏrzach!

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook