14.12.2016 12:09

Facebook przygotowuje rodziców do trudnej rozmowy o bezpiecznym internecie

Nowe technologie przynoszą rodzicom całkiem nowe wyzwania – kiedyś musieli szukać odwagi, żeby ze swoimi dziećmi porozmawiać o kwiatkach i pszczołach, dziś czeka ich konwersacja o bezpiecznym korzystaniu z internetu i prawdziwe ryzyko usłyszenia „co chcielibyście wiedzieć”?

Facebook przygotowuje rodziców do trudnej rozmowy o bezpiecznym internecie
foto: kadr z wideo

Z pomocną dłonią dla rodziców, których latorośle aktywnie korzystają z mediów społecznościowych przyszedł Facebook – internetowy gigant udostępnił właśnie specjalny portal, w którym podpowiada, jak i o czym rozmawiać ze swoimi potomkami, żeby wyrośli na porządnych internautów.

Zasoby dostępne są dla wszystkich zainteresowanych – nie trzeba mieć nawet konta na Facebooku, żeby móc zapoznać się z poradami przygotowanymi przez serwis.

Rodzice mogą się dowiedzieć, jak dokładnie działa Facebook, jakie narzędzia i mechanizmy oferuje, zapoznać się informacjami na temat nękania przez internet oraz przygotowanymi przez niezależnych ekspertów poradami do bezpiecznego korzystania z sieci.

Facebook za najważniejsze uznał następujące porady:

Powiedz dziecku, że te same zasady obowiązują zarówno w Internecie, jak i poza nim

Dziecko nie powinno zachowywać się w stosunku do innych osób w taki sposób, w jaki samo nie chciałoby być traktowane. Z pewnością uczysz dziecko, aby rozejrzało się, przechodząc przez ulicę lub nosiło kask, jeżdżąc rowerem. Podobnie poleć mu się zastanowić, zanim udostępni coś w Internecie.

Bądź dla dziecka wzorem

Przysłowie „niedaleko pada jabłko od jabłoni” jest prawdziwe zarówno w odniesieniu do zachowania w Internecie, jak i poza nim. Jeżeli ustalisz ograniczenia dotyczące korzystania z serwisów społecznościowych (np. zakaz czatowania po 22:00), też stosuj się do tego zakazu.

Nie trać czasu

Według wyników badań rodzice powinni towarzyszyć dzieciom w ich przygodzie z mediami społecznościowymi od samego początku. Kiedy Twoje dziecko dołączy do Facebooka, możesz wysłać mu zaproszenie do grona znajomych. W ten sposób z wyprzedzeniem przygotujesz grunt do dialogu i rozmów w serwisie – dokładnie tak, jak robisz to poza nim. Zwłoka tylko to utrudni. Jeszcze zanim dziecko dołączy do serwisu społecznościowego, porozmawiaj z nim ogólnie o technologiach. Może to być wstęp do przyszłych rozmów.

Określ i dobrze wykorzystaj ważne momenty

Kiedy np. dajesz dziecku pierwszy telefon komórkowy, jest to dobry moment na ustalenie podstawowych zasad. Trzynastoletnie dziecko może już dołączyć do Facebooka i innych serwisów społecznościowych. To idealny czas, aby porozmawiać o bezpiecznym udostępnianiu. Zdobycie prawa jazdy jest świetną okazją do rozmowy o tym, że nie wolno wysyłać SMS-ów podczas prowadzenia samochodu.

Zaufaj sobie

W przypadku aktywności dziecka w Internecie oraz poza nim sprawdzają się zwykle te same metody wychowawcze. Jeśli zobaczysz, że dziecko przestrzega wynegocjowanych umów, sporządź kontrakt, który możecie wspólnie podpisać. Być może jednak dziecku wystarczy znajomość podstawowych zasad.

Poproś dziecko o podzielenie się wiedzą

Nie masz konta na Facebooku? A może chcesz skorzystać ze strumieniowej transmisji muzyki? Jeżeli Twoje dziecko zna te aplikacje i serwisy, może być cennym źródłem informacji. Rozmowa na te tematy może być okazją do omówienia zagadnień związanych z bezpieczeństwem i ochroną prywatności. Zapytaj dziecko np. o ustawienia dotyczące prywatności lub poradź się, jak skonfigurować konto osobiste na Facebooku. Dziecko prawdopodobnie chętnie zostanie Twoim nauczycielem – zwykle nie ma z tym problemu.

Ze wszystkimi poradami przygotowanymi przez FB można zapoznać się na Portalu dla rodziców.

Rozmawialiście ze swoimi dziećmi na temat bezpieczeństwa w internecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook