01.04.2019 14:04

Fake newsów na polskim Facebooku będą szukać Francuzi. Ruszyła weryfikacja informacji w serwisie

Agence France Presse (AFP) będzie monitorować publikowane na polskim Facebooku treści w ramach walki z dezinformacją – jeśli post nie przejdzie testu rzetelności i prawdziwości, serwis społecznościowy nie będzie jej popularyzował ani nie pozwoli na niej zarobić.

Facebook
foto: materiały prasowe

Współpraca Facebooka z AFP zaczyna się od kwietnia 2019 roku. Francuska agencja została wybrana do programu weryfikacji w Polsce ze względu między innymi na posiadanie certyfikatu International Fact-Checking Network.

Niewykluczone, że grono niezależnych weryfikatorów w Polsce w przyszłości się powiększy – nieoficjalnie mówiło się, że duże szanse na współpracę z Facebookiem ma PAP.

Gdy treść krążąca na Facebooku zostanie uznana za fałszywą, serwis zastosuje dotkliwe kary:

"

Gdy weryfikator informacji oceni treść jako fałszywą, pokazujemy ją niżej w Aktualnościach, znacznie zmniejszając jej dystrybucję. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się oszustw i zmniejsza liczbę osób, które je widzą. Zasięg stron i domen, które notorycznie udostępniają fałszywe wiadomości także zostanie zmniejszony. Zostaną one również pozbawione możliwości korzystania z narzędzi reklamowych i monetyzacyjnych na Facebooku. "

Serwis społecznościowy podaje, że w świetle prowadzonych przez siebie statystyk weryfikacja rzetelności informacji pozwala zmniejszyć zasięg fake newsów o 80%.

szczepionka HPV
szczepionka HPV
Przeczytaj także Facebook nazywa rzeczy po imieniu - treści antyszczepionkowców to fake newsy

AFP będzie weryfikować rzetelność informacji udostępnianych na polskim Facebooku

Współpraca zaczyna się w kwietniu 2019 roku. Medium społecznościowe przypomina, że zewnętrzna, niezależna weryfikacja treści pomaga w walce prowadzonej z fałszywymi wiadomościami pojawiającymi się użytkownikom w Aktualnościach.

"

Facebook usuwa konta i treści, które naruszają jego Standardy społeczności lub Zasady dotyczące reklam, zmniejsza dystrybucję fałszywych wiadomości i nieautentycznych treści, takich jak clickbait oraz informuje ludzi, oferując dodatkowy kontekst dla postów, które widzą. "

Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich, początek współpracy uznaje za bardzo ważny:

"

Cieszymy się, że możemy uruchomić nasz program weryfikacji informacji w Polsce z AFP. Zwalczanie dezinformacji to zadanie, które traktujemy bardzo poważnie, dlatego stale pracujemy nad sposobami, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się fałszywych informacji na naszej platformie. AFP jest najbardziej rozbudowanym partnerem Facebooka zajmującym się weryfikacją informacji na Facebooku, posiadającym dziennikarzy na całym świecie, analizującymi treści w ośmiu językach w Europie, Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w innych miejscach. Cieszymy się z rozszerzenia naszej współpracy na Polskę i dalszego rozwijania naszego partnerstwa. "

Zobacz także: >> Sex-shop dostarczy kajdanki dla policji - prawda czy fake news? <<

W ramach niezależnej weryfikacji informacji prześwietlane są linkowane na Facebooku treści, istnieje także możliwość sprawdzania prawdziwości zdjęć i filmów. Program działa w 24 językach, uczestniczy w nim 43 zewnętrznych partnerów Facebooka.

Czy weryfikacja fake newsów przyda się w Polsce?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook