12.12.2019 11:22

Finlandia ufundowała darmowy kurs sztucznej inteligencji dla wszystkich mieszkańców UE

Każdy z mieszkańców krajów członkowskich Unii Europejskiej może całkowicie za darmo dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja, jak się ją tworzy, jakie ma zastosowania i jak zmieni nasz świat. Finlandia ufundowała nam kurs stworzony przez Uniwersytet Helsiński.

kurs sztucznej inteligencji
foto: zrzut ekranu Elements of AI

Sztuczna inteligencja fascynuje wizjonerów i naukowców od wielu lat. Dzięki niej nasza wiedza i umiejętność jej stosowania może sięgnąć poziomów, o których nawet nie śmiemy marzyć, ale może też się okazać, że AI przyniesie zgubę całej ludzkości.

Nie trzeba szukać długo, żeby znaleźć dzieła inspirowane tym drugim scenariuszem. „Terminator” czy „Matrix” zdołały wpisać się do kanonu popkultury, pokazując zgubne skutki stworzenia inteligencji, która znacznie przewyższa nas zdolnościami kognitywnymi.

Foto: kadr z filmu/ Warner Bros.
Foto: kadr z filmu/ Warner Bros.
Przeczytaj także Keanu Reeves skomentował kontynuację "Matrixa". Co sądzi aktor?

Stephen Hawking i Elon Musk zgodnie ostrzegali, że sztuczna inteligencja będzie największym i zarazem ostatnim wynalazkiem ludzkości, gdyż w konfrontacji z myślącymi maszynami czeka nas nieunikniona zguba.

W związku z tym większość z nas wyrobiła sobie zdanie na temat sztucznej inteligencji nie do końca wiedząc, czym ona tak naprawdę jest, jakie są jej możliwości i ograniczenia i jak sobie z nią radzić. Z pomocą postanowiła przyjść Finlandia, która z okazji zakończenia swojej prezydencji w Radzie UE zrobiła wszystkim mieszkańcom Wspólnoty prezent i udostępniła za darmo kurs sztucznej inteligencji.

Kurs na temat sztucznej inteligencji za darmo dla mieszkańców UE

Prezenty z okazji zakończenia kadencji stały się unijną tradycją. Do tej pory upominki otrzymywali tylko politycy; zazwyczaj były to gadżety kojarzące się z danym krajem oraz obowiązkowy krawat. Finlandia, której prezydentura w UE kończy się 31 grudnia 2019, postanowiło rozpocząć nową tradycję i podarować coś szczególnego wszystkim mieszkańców Wspólnoty.

Kurs sztucznej inteligencji został przygotowany przez Uniwersytet Helsinki we współpracy z Reaktorem. Osoby, które zdecydują się wziąć w nim udział dowiedzą się czym tak naprawdę jest SI, jak się ją tworzy i jakie znajduje zastosowania.

Projekt powstał w 2018 roku jako inicjatywa kierowana do mieszkańców Finlandii. Od tego czasu z kursu skorzystało już 220 000 osób, w tym ponad 1% wszystkich mieszkańców kraju.

Analogiczny cel przyjęto dla otwieranego na całą Europe kursu: Finlandia ma nadzieję, że lekcje zwiększające kompetencje i mogące wpłynąć na przyszłość całej UE ukończy 5 mln ludzi, czyli 1% populacji wspólnoty.

Żeby ułatwić zdobywanie informacji, kurs sztucznej inteligencji zostanie przetłumaczony na wszystkie oficjalne języki urzędowe UE, w tym polski. Obecnie zdobywać wiedzę na temat AI można po angielsku, norwesku szwedzku i estońsku.

Darmowe lekcje dostępne są pod adresem www.elementsofai.com.

Zobacz także: Elon Musk pokazał, jak zamierza stworzyć hybrydę człowieka i sztucznej inteligencji 

Weźmiecie udział w kursie?

Tagi: Internet