25.07.2018 12:39

Firefox zablokuje autoodtwarzające się filmy

Wygląda na to, że czasy uruchamiających się znienacka filmów ryczących niespodziewanie dźwiękiem odchodzą w zapomnienie – Firefox zademonstrował, w jaki sposób będzie zapobiegał takim traumatycznym wydarzeniom.

przeglądarka Firefox
foto: zrzut ekranu

Osadzone na stronie filmy – najczęściej reklamy – które uruchamiają się automatycznie po kilkunastu, kilkudziesięciu sekundach nie są, delikatnie mówiąc, szanowane i cenione przez internautów.

Ich włączanie jest szczególnie dokuczliwie, jeśli ma się otwartych kilka, a nawet kilkanaście kart – zlokalizowanie tej, w której bez naszej zgody uruchomił się właśnie film reklamowy, trwa zazwyczaj o wiele za długo.

Głosy niezadowolenia z nadużywania takiej opcji przez witryny doszły do twórców przeglądarek. Google zademonstrował już opcję blokowania automatycznego uruchamiania osadzonego na stronie wideo z dźwiękiem, teraz swoje podejście do sprawy zrelacjonował Firefox.

Firefox zablokuje automatyczne uruchamianie filmów na stronach

Na krótkim filmiku widać, jakie opcje przygotowali dla użytkowników programiści.

Zapobieganie autouruchamianiu filmów z dźwiękiem trafiło do testowych wersji Firefoksa – korzystający z nich awansowani użytkownicy sprawdzą, jak rozwiązanie sprawuje się w praktyce i podpowie, co i w jaki sposób można ulepszyć.

Jeśli skarg i zażaleń na działanie opcji nie będzie zbyt wiele, można liczyć na w miarę szybkie wprowadzenie blokowania automatycznego uruchamiania filmów do głównego wydawania Firefoksa – opcja mogłaby pojawić się już za kilka miesięcy.

Zagadnienie wbrew pozorom jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać – Google musiało wycofać z Chrome tę opcję, gdyż uniemożliwiała działanie niektórych gier online.

Przyda się Wam taka opcja?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet