19.10.2016 14:03

Google Street View wjechało na warszawskie dworce

Już niedługo będzie można wybrać się na wirtualną wycieczkę po warszawskich dworcach kolejowych – zespół Google Street View odwiedził stołeczne hale i perony, zawitał także na uczelnie wyższe.

Google Street View wjechało na warszawskie dworce
foto: Google

Jak podaje Google, uwieczniona została stacja Warszawa Centralna (razem z peronami oraz nową antresolą), a także Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Warszawa Ochota i Warszawa Powiśle. Zespół Street View zawitał także na również Uniwersytet Warszawski i Szkołę Główną Handlową.

Na Uniwersytecie zostały sfotografowane sale Pałacu Kazimierzowskiego, biblioteka na Krakowskim Przedmieściu oraz Auditorium Maximum i kampus, zaś na terenie SGH m.in. Aula Spadochronowa, Aula Główna, biblioteka, czytelnia i niektóre części kampusu.

foto: Google

Zdjęcia, które trafią na mapy, nie były robione przez charakterystyczne samochody – tak jak w przypadku fotografowania wnętrz Zamku Królewskiego, sięgnięto po specjalny, naszpikowany kamerami i elektroniką (w tym laserami) wózek.

Trolley – tak nazywa się konstrukcja – nie ma własnego napędu i jest po prostu popychany przez człowieka. Wózek korzysta z kamery dookólnej 360 stopni, rejestruje swoje położenie oraz trasę przemieszczania się dzięki czujnikom (między innymi wspomnianym laserom, które mierzą odległość od ścian i innych przeszkód) i zapisuje ujęcia na dysku twardym.

foto: Google

W miejscach, do których wózek nie jest w stanie dotrzeć (w przypadku warszawskiej sesji były to wizyty na uczelniach) wykorzystywana jest zestaw rejestrujący w postaci zakładanego przez członka zespołu plecaka Trekker.

"

Trekker waży około 20 kg i jest na tyle poręczny, że łatwo wykonuje zdjęcia w ciasnych i wąskich miejscach oraz wszędzie tam, gdzie nie można dotrzeć inaczej niż pieszo. Plecak posiada 15 soczewek, a każda jest skierowana w innym kierunku, co pozwala wykonywać panoramy 360 stopni. "

Polska utrwalana jest przez Zespół Google Street View od 2011 roku. Inne kraje nie mają tyle szczęścia – Wyspy Owcze, omijane przez giganta, postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyły system Sheep View 360, mocując kamery do grzbietów owiec.

Co Google Street View powinno jeszcze sfotografować w Polsce?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Google