26.06.2017 13:46

Google nie będzie już podglądać naszych maili

W świecie, w którym co chwila słyszy się o poszerzaniu możliwości inwigilacji takich wiadomości nie będzie się słyszało zbyt wiele – Google poinformował, że przestanie skanować wiadomości użytkowników na Gmailu.

Google nie będzie już podglądać naszych maili
foto: materiały prasowe

To zachowanie dostawców usług poczty elektronicznej – nie tylko Google, lecz także i polskich przedsiębiorstw – wzbudzały liczne kontrowersje. W zamian za darmowy adres mailowy oraz możliwość wysyłania i odbierania wiadomości treść korespondencji jest analizowana przez algorytmy, których zadaniem jest wybranie reklam, które mogą najbardziej przemówić do danej osoby.

W USA Google zostało nawet posądzone o szpiegowanie użytkowników – pojawiły się głosy, że gigant łamie zapisy ustawy o podsłuchach.

Wskazywano także, że nawet jeśli użytkownik zgodzi się na taki proceder klikając bez czytania w warunki świadczenia usługi, to skanowanie korespondencji nie powinno być legalne w przypadku wiadomości otrzymywanej od osoby mającej konto pocztowe u innego usługodawcy – on się na skanowanie przez Google nie godził.

Gigant zdradził, że zamierza wycofać się z praktyki analizowania treści naszych wiadomości jeszcze przed końcem roku. Jako wzór został podany G Suite – zestaw usług (płatnych) dla przedsiębiorstw, w którym poszukiwanie słów kluczowych nie ma sensu, gdyż reklamy się tam po prostu nie wyświetlają.

Powód zrezygnowania przez Google ze skanowania maili nie został podany – wiadomo jednak, że gigant nie musi czytać naszej korespondencji, żeby zbierać o nas informacje.

W 2016 roku Google uruchomiło serwis, dzięki któremu można sprawdzić, jakie dane na nasz temat udało się przedsiębiorstwu zebrać. Jest tego naprawdę sporo – historia lokalizacji, przeglądania, uruchomionych na smartfonie aplikacji, a nawet nagrania audio.

Wiedzieliście, że Google czyta Wasze e-maile?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Internet