06.12.2016 12:40

Google nie sugeruje już, że kobiety i Żydzi to zło

Inteligentne podpowiedzi dokańczające wpisywaną do wyszukiwarki frazę czasem zapuszczają się w tereny bardzo odległe od politycznej poprawności. Gigant usunął właśnie ze swoich algorytmów automatyczną sugestię dotyczącą piękniejsze części ludzkiej populacji oraz Żydów.

Google nie sugeruje już, że kobiety i Żydzi to zło
foto: kadr z wideo

Jeszcze kilka dni temu wystarczyło wpisać do wyszukiwarki hasło „Are women”, żeby Google zapytało się, czy chodziło nam o oczywiste dla algorytmów zapytanie „Are women evil”, czyli „Czy kobiety to zło”.

Jeśli zdecydowaliśmy się zadać to pytanie, pojawiające się w wynikach treści przedstawiały płeć piękną jako krwiożercze, niewdzięczne i niebywale interesowne materialnie istoty, co zostało przez nie uznane za krzywdzące.

Czy kobieta to zło?

Podobne zastrzeżenie do identycznej podpowiedzi pojawiającej się po wpisaniu do wyszukiwarki „Are Jews” mieli Żydzi. Także i w tym przypadku krzywdzące autouzupełnienie zostało usunięte.

Google tłumaczy, że pojawiające się podpowiedzi są rezultatem analizy wyszukiwań realizowanych przez inne osoby oraz związanych z danym zapytaniem treści znajdujących się w internecie. Doboru podpowiedzi dokonuje algorytm, który nie wie, czy dane wyniki mogą być obraźliwe – jego zadaniem jest uproszczenie użytkownikom korzystania z wyszukiwarki.

"

Prezentowane przez nas wyniki wyszukiwania są odzwierciedleniem treści, które są dostępne w internecie. Oznacza to, że pojawiające się nieprzyjemne opisy delikatnych spraw mogą wpływać na wyniki pokazywane po wyszukaniu danego hasła. "

Google zdradziło, że 15% wyszukiwań każdego dnia jest zupełnie nowych i nie było używanych wcześniej.

Zasady działania algorytmu wyszukiwania są czasami wykorzystywane przez internautów do realizacji kontrowersyjnych żartów – celują w tym szczególnie osoby związane z 4chan. W jednej z ostatnich akcji, zorganizowanej na znak protestu przeciwko cenzurowaniu internetu przez Google, powzięli sobie skojarzenie uznawanych za obraźliwe określeń z markami korporacji – w tym samej wyszukiwarki.

A Wam Google pokazał jakieś ciekawe dokończenie hasła do wyszukiwania?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Google