11.05.2017 11:19

Google pozwoli dodawać własne zdjęcia do Street View

Jedna z bardziej popularnych usług Google – obrazy z wybranej lokalizacji pozwalające rozglądać się po niej w 360 stopniach – otwiera się na użytkowników. Teraz każdy będzie mógł wstawić własnoręcznie wykonane zdjęcia ze swoich okolic*.

Google pozwoli dodawać własne zdjęcia do Street View
foto: materiały prasowe

Owszem, jest w tej wiadomości haczyk – żeby móc to zrobić, trzeba będzie dysponować odpowiednim sprzętem. Na szczęście nie będą to skomplikowane (i niebywale drogie) instalacje znane z dachów samochodów Google, specjalne wózki (użyte między innymi do zobrazowania wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie) czy zminimalizowane instalacje mieszczące się w plecaku (które odwiedziły stołeczne dworce oraz wnętrze czynnego wulkanu) – wystarczy do tego kamerka 360.

Google ogłosił właśnie program certyfikacji – jeszcze w 2017 roku będzie można zakupić ponad 20 kompatybilnych z Google Street View kamer, podzielonych na kilka kategorii. To koniec pewnej ery – teraz nie będzie już miejsca na wynalazki typy Sheep View 360, obrazującej Wyspy Owcze, na które internetowy gigant ze swoimi kamerami nie dotarł.

foto: materiały prasowe

Z punktu widzenia zwykłego użytkownika najbardziej interesująca jest kategoria pierwsza, nazwana Street View mobile ready – wystarczy je włączyć i nagrać materiał, żeby móc wysłać go z poziomu smartfona, bez konieczności wcześniejszego transferowania zdjęć na komputery.

Dla chcących udostępniać widokówki 360 stopni w nieco bardziej zaawansowany sposób powstała kategoria Street View workflow ready – kamerki oznaczone takim certyfikatem mogą wyeksportować nagrania do komputerowej aplikacji Street View.

Urządzenia Street View vr ready pozwolą na przygotowanie materiału zgodnego z okularami VR, dzięki czemu oglądający będą mogli poruszać się po zobrazowanym świecie w dowolny sposób. Ostatni z certyfikatów zainteresuje tylko specjalistów - Street View auto ready opisze kamerki montowane na samochodach.

Jak na razie brak informacji o dokładnym terminie wprowadzenia programu certyfikacji i umożliwienia wgrywania własnych ujęć Street View przez użytkowników – wiadomo tylko, że ma się to stać jeszcze przez końcem 2017 roku.

Korzystacie z Google Street View?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet