04.02.2019 17:06

Google radzi, jak być bezpiecznym w polskim internecie. 10 najważniejszych zasad

Polski internet jest niebezpiecznym miejscem – wynika z badań przeprowadzonych przez Google z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. 1/3 użytkowników polskiej sieci znalazło się na celowniku phishingu, a 11% straciło pieniądze wskutek oszustwa.

Google radzi, jak być bezpiecznym w polskim internecie. 10 najważniejszych zasad
foto: Michał Tomaszkiewicz, Antyradio.pl

Badanie Google objęło 1000 Polaków – okazuje się, że tylko nieco ponad 1/3 z nas nie spotkało się z niebezpieczeństwem w internecie, a dla sporej grupy polskich internautów spotkanie z oszustami miało nieprzyjemne finansowe konsekwencje.

"

Na przełomie grudnia 2018 i stycznia 2019 roku międzynarodowa firma badawcza YouGov, na zlecenie Google, przeprowadziła badanie na próbie ponad 1000 Polaków, by dowiedzieć się więcej na temat ich bezpieczeństwa w sieci. Wynika z niego, że znaczna część użytkowników doświadczyła utraty swoich danych - była ofiarą phishingu (34,73%), manipulacji lub kradzieży (21,96%), włamania na konto e-mail albo na profil społecznościowy (16,46%) lub oszustwa, w wyniku którego zapłaciła za fałszywą transakcję (11,38%). "

google_dbi_02

Google sprawdził także, jak Polacy zabezpieczają dostęp do swoich kont internetowych. W tej kwestii wypadami całkiem dobrze – tylko 2,5% udzielających odpowiedzi zadeklarowało, że używa wszędzie tych samych zabezpieczeń. Połowa Polaków deklaruje, że ma inne hasło do każdego serwisu internetowego – ten wynik wydaje się być zbyt piękny, żeby był prawdziwy. Swoje wątpliwości co do szczerości odpowiadających wyraził Google, przypominając, że pokazuje po prostu, co powiedzieli mu Polacy.

google_dbi_03

Bezpieczeństwo swoich kont można w prosty sposób zwiększyć – wystarczy zaznajomić się z naszym poradnikiem tworzenia haseł, dzięki któremu w 10 sekund stworzycie takie, przez które haker będzie płakać do końca życia.

Jak stworzyć trudne hasło i łatwo je zapamiętać?
Jak stworzyć trudne hasło i łatwo je zapamiętać?
Przeczytaj także Jak stworzyć trudne hasło i łatwo je zapamiętać?

Czy rozpoznasz phishing? QUIZ Google

Oszuści znajdują coraz to nowe sposoby na wprowadzanie w błąd internautów – chwila nieuwagi może nas sporo kosztować, jako że przestępcy czyhają na dane naszych kont bankowych.

Google przygotował QUIZ, w którym można sprawdzić, czy jest się wystarczająco czujnym i odróżni się fałszywe maile od prawdziwych – jak się okazało, jest on tak podchwytliwy, że nawet sami pracownicy Google potrafią się nabrać.

google_dbi_05

Piotr Zalewski z Google Polska przekonuje, że warto sprawdzić swoją wiedzę – pozwoli to lepiej przygotować się na niebezpieczeństwa w internecie:

"

Nasze badania pokazały, że mimo powracającego tematu wrażliwości danych i potrzeby ich ochrony, wciąż wielu użytkowników staje się ofiarą internetowych oszustw. Wielu przykrych konsekwencji takich ataków można byłoby uniknąć, dzięki przestrzeganiu kilku bardzo prostych zasad - od tworzenia różnych haseł dla różnych kont, przez aktualizację oprogramowania, czy testy bezpieczeństwa, które trwają dziś zaledwie kilka minut. Przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu eksperci od bezpieczeństwa Google przygotowali quiz, który pokazuje, jak łatwo stać się ofiarą wyłudzania danych, mimo pozornej uwagi, a także kilka prostych wskazówek, jak zadbać o swoje dane. "

QUIZ - od 5 lutego 2019 dostępny w języku polskim – znajduje się pod adresem phishingquiz.withgoogle.com.

Dzień Bezpiecznego Internetu - 10 zasad bezpieczeństwa od Google

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce 5 lutego - dzięki akcji można dowiedzieć się, jak korzystać z sieci, żeby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszustów lub złośliwego oprogramowania. 

Jeśli wzięliście udział w quizie, to wiecie, że czasem wystarczy odrobina nieuwagi, żeby dać się podejść, warto więc zapoznać się z poradami opracowanymi przez Google. I pamiętać, że o bezpieczeństwo trzeba dbać zarówno w cyberprzestrzeni, jak i w realu.

Sprawdź dla własnego dobra: >> 5 rad jak bezpiecznie machać głową na koncercie <<

1. Twórz silne hasła

Silne hasło powinno składać się z małych i wielkich liter, a także cyfr i symboli. Pamiętaj, że hasło powinno zawierać nie mniej, niż 8 znaków. Im będzie ich więcej, tym oczywiście lepiej. Każdy kolejny znak to zwiększenie liczby kombinacji niezbędnych do jego złamania, a więc podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Jak stworzyć hasło godne fana metalu?
Jak stworzyć hasło godne fana metalu?
Przeczytaj także Jak stworzyć hasło godne fana metalu?

2. Pamiętaj, by hasła były różne do różnych kont i zarządzaj nimi

Używanie tego samego hasła do logowania się na wiele kont zmniejsza Twoje bezpieczeństwo. To tak, jakbyś za pomocą tego samego zamka zabezpieczył dom, samochód i biuro - jeśli ktoś uzyska dostęp do jednego z nich, wszystkie mogą zostać naruszone. Warto zatem tworzyć różne, silne hasła do różnych kont. Rozważ również korzystanie z menedżera haseł, takiego jak ten wbudowany w przeglądarkę Chrome i dostępny w ramach usługi Konto Google, pod adresem passwords.google.com. Ułatwia on tworzenie, zabezpieczanie i śledzenie wszystkich haseł do kont online.

3. Aktualizuj oprogramowanie, nie odkładaj na później

By chronić swoją aktywność online, zawsze uruchamiaj najnowszą wersję oprogramowania w przeglądarkach internetowych, systemach operacyjnych i aplikacjach na wszystkich urządzeniach. Niektóre usługi, w tym przeglądarka Chrome, będą się automatycznie aktualizować do najnowszej wersji. Inne mogą powiadamiać Cię, gdy nadejdzie czas aktualizacji. Nie warto tego odkładać.

4. Korzystaj z dwuetapowej weryfikacji

Aby jeszcze skuteczniej zabezpieczyć swoje konta, skonfiguruj weryfikację dwuetapową, która, oprócz nazwy użytkownika i hasła do zalogowania się na Twoje konto, wymaga wykonania dodatkowego kroku - np. wpisania 6-cyfrowego kodu wygenerowanego przez aplikację Google Authenticator. Konfiguracja weryfikacji dwuetapowej znacznie zmniejszy szansę na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do konta.

5. Sprawdzaj czy korzystasz z szyfrowanego połączenia

Aby dowiedzieć się, czy można bezpiecznie otworzyć daną stronę, możesz sprawdzić informacje o jej zabezpieczeniach. Jeśli nie można wejść na stronę bezpiecznie lub z zachowaniem prywatności, Chrome wyświetla ostrzeżenie. Wystarczy otworzyć przeglądarkę i spojrzeć na symbol na lewo od adresu internetowego.

google_dbi_04

6. Jeśli zgubisz telefon - zablokuj go

Jeśli Twój telefon, tablet lub laptop zostanie zgubiony lub skradziony, możesz wykonać proste czynności, które pomogą znaleźć lub zabezpieczyć urządzenie. Otwórz przeglądarkę, następnie otwórz swoje konto Google, w sekcji „Bezpieczeństwo” wybierz Znajdź zgubiony lub skradziony telefon. Możesz też po prostu wejść na stronę myaccount.google.com/find-your-phone. Zaznacz utracony sprzęt i wykonaj szczegółowe instrukcje. Jeśli korzystasz z urządzenia innej osoby, gdy skończysz, wyloguj się, zamykając tryb przeglądania prywatnego.

7. Ustaw dane ratunkowe

Dodanie do konta informacji odzyskiwania, takich jak numer telefonu lub zapasowy adres e-mail, może pomóc w szybszym odzyskaniu dostępu jeśli go utracisz lub nie będziesz mógł się zalogować. Pamiętaj, aby aktualizować te informacje zawsze, gdy ulegną jakimkolwiek zmianom. W przypadku wielu usług internetowych pomocniczy numer telefonu lub adres e-mail mogą zostać użyte w celu powiadomienia Cię o podejrzanych działaniach na Twoim koncie lub zablokowania nieautoryzowanego dostępu do Twojego konta. Jeśli na przykład do zalogowania się na konto Google zostanie użyte nieznane urządzenie, może być konieczne sprawdzenie, czy logowanie jest uzasadnione. Zostaniesz wtedy poproszony o wprowadzenie kodu wysłanego do Ciebie w wiadomości SMS kierowanej na pomocniczy numer telefonu. Aby skonfigurować informacje dotyczące odzyskiwania dostępu na swoim koncie Google, wejdź na stronę Konta Google (myaccount.google.com) i kliknij Twoje dane osobowe.

8. Nie daj się złowić - uważaj na phishing

Próba wyłudzenia informacji (phishing) ma miejsce wtedy, gdy ktoś próbuje nakłonić Cię do podania danych osobowych przez internet. Wyłudzanie informacji zwykle odbywa się za pośrednictwem e-maili, reklam lub stron, które wyglądają podobnie do stron, z których już korzystasz. Ktoś, kto próbuje wyłudzić informacje, może na przykład wysłać Ci e-maila, który wygląda, jakby został wysłany przez Twój bank, i zawiera prośbę o podanie danych Twojego konta bankowego. Zachowaj ostrożność za każdym razem, gdy dostaniesz e-maila z pytaniem o dane logowania czy dane osobowe. Nie klikaj w żadne linki ani nie podawaj danych osobowych, dopóki nie będziesz mieć pewności, że e-mail pochodzi z wiarygodnego źródła. Jeśli podejrzany nadawca ma adres w Gmailu, zgłoś nadużycie do Google. Pamiętaj: Gmail nigdy nie przesyła e-mailem prośby o podanie danych osobowych, takich jak hasło.

9. Zrób test bezpieczeństwa swojego Konta Google

Funkcja sprawdzania zabezpieczeń oferuje spersonalizowane i przydatne zalecenia, które pomagają wzmocnić ochronę konta Google. Pomaga ona także zachować bezpieczeństwo w sieci oferując pomocne wskazówki, takie jak przypomnienie o dodaniu blokady ekranu telefonu komórkowego, sprawdzanie dostępu stron trzecich do danych konta Google oraz wskazanie do jakich stron i aplikacji mogłeś zalogować się przy wykorzystaniu konta Google. Przejdź do g.co/securitycheckup, aby sprawdzić zabezpieczenia.

10. Zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników

Tak jak uczymy nasze dzieci, jak jeździć, zanim przekażemy im klucze do samochodu, przed oddaniem do użytkowania urządzeń z dostępem do internetu, pomocne jest nauczenie dzieci podstaw bezpiecznego korzystania z sieci. Dobrym sposobem na to jest wspólne zapoznanie się z naszym programem Asy Internetu. Dzięki niemu, możesz np. nauczyć dzieci pozytywnych postaw w internecie, a także tworzenia silnych haseł i wykrywania oszustw. Znajdziesz tam też informacje o tym, czym i z kim jest bezpiecznie dzielić się w sieci, albo w jakich sytuacjach dobrze jest skonsultować się z zaufaną osobą dorosłą. Dzieci we własnym zakresie mogą zaś zapoznać się z tymi zagadnieniami grając w interaktywną grę Interland. Dodatkowo jeśli Twoje dziecko posiada dostęp do urządzenia z systemem Android albo Chromebooka, masz możliwość skorzystania z aplikacji Family Link, by zarządzać ustawieniami jego konta Google, zatwierdzać lub blokować aplikacje i witryny albo ustawić limity czasu korzystania z ekranu.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet