26.02.2016 14:16

Google zwiedziło Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie przeszedł wyspecjalizowaną sesję zdjęciową zorganizowaną przez Google. Dzięki wizycie wózka z kamerą jeszcze w 2016 roku będzie można wybrać się na wirtualne zwiedzanie muzeum.

Google zwiedziło Zamek Królewski w Warszawie
foto: kadr z wideo

Trolley – tak nazywa się wyspecjalizowany aparat Google – pod koniec lutego 2016 roku odwiedził i udokumentował wnętrza Biblioteki Królewskiej, Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego oraz pałacu Pod Blachą z wystawą kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian.

Wózek wykonuje zdjęcia 360° co kilkanaście metrów dzięki obrotowej kamerze umieszczonej na samym szczycie maszyny. Ujęcia zapisywane są na twardym dysku komputera, skąd trafiają do zespołu Street View. Jak deklaruje Google, wirtualna wycieczka po Zamku Królewskim w Warszawie powinna zostać udostępniona w przeciągu kilku miesięcy.

Tak długi czas pomiędzy wykonaniem zdjęć a upublicznieniem panoramy na Mapach Google wynika między innymi z potrzeby opisania przez pracowników Muzeum każdego z widocznych eksponatów. Te informacje muszą być następnie wprowadzone przez pracowników Street View w wielu tłumaczeniach, tak by jak największa liczba wybierających się na wirtualny spacer mogła przeczytać o wystawie w swoim ojczystym języku.

Zamek Królewski znajdzie się w gronie ponad 100 światowych muzeów objętych programem Google Cultural Institute – Google odwiedziło wcześniej z kamerą między innymi Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Wersal, paryskie Musée d’Orsay, Narodowe Muzeum w Indiach, Muzeum Narodowe w Tokio, a także Biały Dom i Wieżę Eiffla.

W Polsce uznanie w oczach Google zdobyło jeszcze Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Zamek w Kórniku.

Współpraca Zamku Królewskiego z Google Cultural Institute rozpoczęła się w 2015 roku, dzięki czemu już teraz można zapoznać się przez internet z wystawą „Stanisław August mecenasem sztuk”. Pokazuje ona kilkadziesiąt najcenniejszych dzieł powstałych na zamówienie króla. Wizerunki dostępne są w wysokiej rozdzielczości.

Wybierzecie się na wirtualne zwiedzanie po Muzem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Google