01.02.2017 09:26

I Ty możesz walczyć z „polskimi obozami zagłady” w internecie

Razem możemy powiedzieć gromkie „NIE” wypaczaniu historii dzięki witrynie, która na żywo śledzi pojawienia w sieci sformułowania „polish death camp” i podsuwa adresy do publikacji, tak by można było wyrazić swój słuszny gniew i oburzenie.

I Ty możesz walczyć z „polskimi obozami zagłady” w internecie
foto: 4chan.org

Czujecie się oburzeni powyższą grafiką? Bardzo słusznie, bo właśnie z tym należy walczyć i podkreślać na każdym kroku, jaka jest prawda i o jakich obozach jest mowa. Wielu z nas poczuło się mocno zdziwionych dowiadując się, że za naszymi zachodnimi granicami nie mówi się o niemieckich czy nazistowskich obozach koncentracyjnych – zamiast tego używa się sformułowania „polskie obozy śmierci”.

Grafika ilustrująca artykuł została znaleziona w internecie za pomocą strony PomozPamietac.pl. Jeśli czujecie się nią oburzeni - kliknijcie na podany niżej link i protestujcie u źródeł.

Takie wyrażenie sugeruje, że to Polacy byli winni zbrodni holokaustu, a bezrefleksyjne – a według niektórych nawet celowe – używanie takiej nazwy na określenie stworzonych przez Niemców obozów koncentracyjnych przez masowe media utrwalają nieprawdziwy obraz tragicznych wydarzeń II wojny światowej.

Do grona obarczających Polaków niemieckimi przewinami dołączył nawet Facebook, który podczas automatycznego tłumaczenia GermanDeathCamp pozwolił sobie podmienić „German” na „Polish”.

Walkę z takimi przypadkami dezinformacji podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które napomina piszące o „polskich” obozach zagłady zagraniczne media oczekując sprostowania. Teraz do krucjaty może dołączyć każdy – wystarczy poświęcić kilka chwil na odwiedzenie witryny pomozpamietac.pl i oświecać autorów prezentowanych tam publikacji.

foto: zrzut ekranu

Witryna monitoruje w czasie rzeczywistych publikacje internetowe w 16 językach, pokazując wszystkie wystąpienia frazy „polskie obozy śmierci” zarówno klasycznych portalach, jak i na Facebooku. Wystarczy kliknąć na link, żeby móc zapoznać się z całością wpisu i odpowiednio na niego zareagować.

Twórcy witryny – agencja Mint Media oraz zajmujący się monitoringiem sieci Brand24 – zachęcają do zaangażowania się w krucjatę przeciwko znieważaniu dobrego imienia Polski:

"

Kliknięcie w daną treść przeniesie Cię do miejsca, w którym została ona opublikowana. Możesz tam sprawdzić kontekst, w jakim padło określenie, dodać komentarz lub zgłosić użycie tego sformułowania wydawcy. Bez naszych działań nigdy nie dokona się zmiana w tej kwestii. Zaangażuj się! "

Witryna sięgnęła nawet do opanowanego przez trolle internetowe forum 4chan, specjalizującego się w sianiu dezinformacji w internecie, potrafi także wykryć pojawianie się kłamliwego określenia w komentarzach pod artykułami.

Będziecie walczyć z określeniem "polskie obozy zagłady"?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Internet