04.07.2018 19:07

Ile miejsca zajmuje współczesny internet?

Internet jest duży. Naprawdę duży. Nie uwierzycie, jak jest ogromny, przepastny i nie mieszczący się w głowie. Może się Wam wydawać, że kilka terabajtów na dysku to dużo, ale w porównaniu do internetu to tylko orzeszki.

Ile miejsca zajmuje współczesny internet?
foto: Robert Scoble, CC BY 2.0

Oszacowanie, ile danych znajduje się w internecie jest trudne. I nie chodzi nawet o to, że ciężko jest zrobić remanent na serwerach i dokładnie wyliczyć, ile bajtów zostało na nich zapisanych – przyrost ilości danych jest bardzo szybki i na dodatek nieustannie przyspiesza.

Gdy przyglądaliśmy się internetowi w 2017 roku, estymacje podawane przez ekspertów mówiły, że w ciągu jednej sekundy przybywa w nim 20 GB danych. Może wydawać się, że to niewiele, biorąc pod uwagę całą ogólnoświatową sieć, lecz trzeba mieć gdzieś z tyłu świadomość, że w 1997 roku na taką pojemność szacowana wszystkie zasoby znajdujące się w internecie.

Jeśli to nie zadziałało na wyobraźnię, spójrzmy na inny fakt –żeby wygenerować taką samą ilość informacji, jaka powstała od początku ludzkiej cywilizacji do roku 2003, trzeba było w 2015 roku tylko dwóch dni.

Tempo generowania informacji jest tak duże, że według wszystkich znaków na dyskach i serwerach objętość internetu będzie się praktycznie podwajać co kilka lat. Duża w tym zasługa wszystkich tych fotek i filmów, które wrzucamy na Facebooka czy Instagram – powoli jednak era, w której to ludzie dominowali w sieci, zaczyna odchodzić w zapomnienie.

Wszystko to przez Internet Rzeczy, czyli inteligentne urządzenia, które potrafią komunikować się przez sieć. Eksperci są zgodni – przyszłość zostanie zalane generowanymi przez nie danymi.

Ile danych znajduje się obecnie w Internecie?

Według nazwa.pl – jest to 10 jottabajtów, przy czym 1 YT to 1015 GB. 10 000 000 000 000 000 GB. Czasy, w których można było sobie ściągnąć intente na dyskietkę, już dawno minęły.

Jest tylko jedna liczba, która może zrobić jeszcze większe wrażenie, niż ilość danych zapisanych w internecie – to wyliczenie, ile znajdująca się w sieci informacja waży. Bity zapisywane są za pomocą elektronów, które mają masę. Wystarczy więc oszacować, ile z nich potrzeba do zapisania wszystkich danych – takie obliczenia przeprowadził w 2015 roku Vsauce.

Po przeliczeniu otrzymanego wyniku na gramy okazuje się, że informacja składowana w internecie waży tylko 0,0000566990462 grama.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet