25.06.2018 12:55

Ile naprawdę zarabiają polscy youtuberzy?

Nie trzeba być wielką gwiazda, żeby z pokazywania się na YouTubie zrobić źródło bardzo satysfakcjonujących przychodów – wynika z badania, w którym przyjrzano się dokładnie zarobkom polskich youtuberów.

zarobki youtuberów
foto: APYnews

Streamerom zajrzeli do portfela APYNews i Get Hero – łącznie zdobyto dane finansowe od 104 twórców o zróżnicowanej sławie i liczbie subskrybentów. Jak się okazało, średnia zarobków wyniosła 9 181 zł.

Kwota, która wpada co miesiąc na konto youtubera zależy oczywiście od tego, jaką cieszą się popularnością, przy czym zarobki tych najlepszych zdecydowanie zawyżają osiągane wyniki.

Z badania wynika bowiem, że ponad połowa przebadanych twórców ze swojej działalności wyciąga 1 000 – 5 000 zł, a 30% jest w stanie zgarnąć między 5 000 a 10 000 zł. Najlepsi sięgają dziesiątek tysięcy złotych miesięcznie – przy czym dużo zależy od tematyki, jaką się zajmują.

Na czym zarabiają youtuberzy?

Najlepiej płatną tematyką jest life style – z raporty wynika, że gwarantuje ona średni przychód w wysokości 13 166 zł miesięcznie (przy średniej liczbie niema 400 000 subskrypcji).

Cieszące się taką większą popularnością (541 000 fanów) kanały koncentrujące się na rozrywce są o połowę mniej dochodowe – można na nich zarobić 6 500 zł miesięcznie. Nieco lepiej radzą sobie twórcy koncentrujący się na gamingu – na pokazywaniu, jak się gra, zgarnia się średnio 6625 złotych miesięcznie. Uzyskane kwoty to przychody uzyskiwane bezpośrednio od producentów, którzy promują się na danych kanałach – zysków z wyświetlanie reklam nie brano pod uwagę.

Z deklaracji twórców zapytanych o najniższy i najwyższy jednorazowy zarobek na współpracy z przedsiębiorstwami wynika, że w pierwszy przypadku było to 1 475 zł, w drugim zaś dobre 27 287 zł.

Kariera youtubera może jednaj nie być tak dobra, jak wskazują dane o średnich zarobkach – jak wynika z raportu, 80% pieniędzy zarobionych zostało przez 20% najpopularniejszych twórców, z liczbą fanów przekraczających milion. Zarobki gwiazd, sięgające 100 000 zł miesięcznie (albo i więcej), zawyżają średnie wynagrodzenie osiągane przez początkujących twórców – należy o tym pamiętać, zanim rzuci się wszystko i zacznie grać przez kamerką.

Badanie zostało przeprowadzone w 2017 roku, wtedy też opublikowaliśmy szczegółową infografikę.

Co sądzicie o zarobkach youtuberów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet