03.09.2018 14:31

Internet Szybciej Więcej - PiS obiecuje 100 Mb/s dla każdego na 100-lecie niepodległości

Jak świętować, to z rozmachem – Mateusz Morawiecki przypomniał o programie doprowadzenia do każdej gminy łączy o przepustowości 100 Mb/s. Początkowo podkreślano, że beneficjentami będą szkoły, teraz mowa jest o tym, że z szybkiego dostępu do sieci będzie mógł skorzystać każdy.

światłowód
foto: materiały prasowe

11 listopada 2018 jest coraz bliżej, nic wiec dziwnego, że politycy coraz częściej przypominają o sposobach, na jakie nasz kraj będzie świętować pełny wiek niepodległości.

Działania są zarówno symboliczne – takim było udostępnienie przez prezydenta Andrzeja Dudę czcionki „Brygada”, którą każdy może pobrać i używać w duchu patriotyzmu – jak i konkretne, wymierne inwestycje w rozwój naszego kraju.

Do tej drugiej kategorii należy anonsowany jeszcze w 2017 roku program „100 Megabitów na 100-lecie niepodległości”, zakładający doprowadzenie szybkich łączy do każdej gminy w naszym kraju. Urząd Komunikacji Elektronicznej przyznaje w raportach, że kilka 8% miejscowości w naszym kraju jest praktycznie odciętych od sieci.

W ramach akcji „100 Megabitów na 100-lecie niepodległości” szybki i bezpłatny internet ma zostać doprowadzony do każdej szkoły w Polsce. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma połączyć wszystkie jednostki oświatowe – szacuje się, że prace zakończą się w 2020 roku. W 2018, według harmonogramu, szybkie łącza mają dotrzeć do 1,5 tysiąca szkół.

100 Megabitów na 100-lecie niepodległości

Hasło „100 Megabitów na 100-lecie niepodległości” zostało uzupełnione deklaracją „Internet Szybciej Więcej” – premier przypomniał, że z budowanej infrastruktury będą mogli korzystać wszyscy.

"

Czwarty punkt (...), żeby wszyscy w mniejszych miejscowościach, na wsiach, mieli takie same szanse, jak młodzież z większych miast - to „100 Megabitów na 100-lecie niepodległości”. Autostrady internetowe są dzisiaj tak ważne, jak autostrady A1, A2, A3, czy A4. "

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jest tylko niewielkim wycinkiem działań mających na celu zbudowanie światłowodowej infrastruktury w całej Polsce. Do 2020 sieć szkieletowa budowana w tej technologii, finansowana po części ze środków unijnych, ma dotrzeć do każdej gminy w Polsce. Wyłaniani w konkursach operatorzy kładą kable, z których – na zasadach komercyjnych – będą mogli korzystać mieszkańcy miejscowości, które dziś są wykluczone cyfrowo. UKE planuje, żeby do 2025 roku każdy użytkownik internetu w Polsce dysponował łączem minimum 100 Mb/s.

Z jakiego łącza korzystacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet