30.08.2016 11:24

Jak sprawdzić, czy numer PESEL wyciekł?

Ministerstwo Cyfryzacji podało sposób na sprawdzenie, czy wśród 1,4 mln pobranych w podejrzanych okolicznościach numerów PESEL znajduje się ten należący do nas. Jeśli tak się stało, zaleca złożenie wniosku do prokuratury.

Jak sprawdzić, czy numer PESEL wyciekł?
foto: materiały prasowe

Resort podkreśla, że dokładnie wiadomo kto, kiedy i czyje dane pobierał – nie ma więc mowy o pokonaniu zabezpieczeń systemu PESEL przez hakerów. Ministerstwo odnotowało dużą liczbę zapytań składanych nocami od marca 2015 roku i zaleciła sprawdzenie, po co tak duża ilość danych potrzebna jest kancelariom komorniczym.

Do bazy danych PESEL nie można dostać się przez internet – jest ona fizycznie odseparowana od tej sieci, komputery podłączone do rządowego archiwum korzystają z odrębnych, dedykowanych łączy. Nie oznacza to oczywiście, że pobrane dane nie mogą zostać przekazane dalej – wystarczy zgrać je na pamięć USB i przenieść do innej maszyny. Jak na razie jednak brak informacji, czy doszło do takiej sytuacji – nie ma więc podstaw by twierdzić, że doszło do wycieku.

"

Ministerstwo Cyfryzacji stwierdziło jedynie, że o dane PESEL wnioskuje kilka podmiotów, które składają zapytania o nie w bardzo dużych ilościach i w np. porze nocnej. To zwróciło uwagę specjalistów MC. Urzędnicy na podstawie tych anomalii zawiadomili organy ścigania i dopiero te ustalą, czy doszło do przestępstwa. Komornicy mają bowiem, z mocy przepisów, dostęp do bazy PESEL.  "

Sprawą zajęła się ABW – agencja sprawdza, co było przyczyną sprawdzania przez kancelarie komornicze danych tak dużej liczby Polaków.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że wie dokładnie czyje dane zostały pobrane. Obecnie nie ma jednak planów poinformowania zainteresowanych obywateli – działalność kancelarii komorniczych jest podejrzana, nie nosi jednak jak na razie znamion przestępstwa. Sprawie przygląda się także Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet