21.04.2017 13:47

Jak sprawdzić stan punktów karnych przez internet?

24 kwietnia 2017 bez wychodzenia z domu będzie można przypomnieć sobie, czy można wsiadać do samochodu. Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia usługę sprawdzania przez internet stanu konta, na którym gromadzi się punkty karne.

Jak sprawdzić stan punktów karnych przez internet?
foto: materiały prasowe

Nowość będzie dostępna na stronie obywatel.gov.pl – serwis ma być internetowym „jednym okienkiem”, w którym będzie można załatwiać sprawy urzędowe przez sieć. Plany są ambitne – już w 2018 roku bez odwiedzania urzędów będzie można wypełnić i złożyć 80% wszystkich administracyjnych dokumentów, na przykład wniosek o wymianę dowodu osobistego.

Jak zapowiada resort, zapoznać się będzie można z wyczerpującymi informacjami - oprócz sumy punktów pokazywana będzie data popełnienia wykroczenia (co pomoże w ustaleniu, kiedy znów będzie można sobie pozwolić na nieco bardziej liberalne podchodzenie do przepisów o ruchu drogowym), informacje o pojeździe, w którym doszło do wykroczenia, miejsce jego popełnienia, dane kierowcy oraz informacje o licznie tak zwanych punktów tymczasowych (ciążących nad kierowcą, ale czekających na zaksięgowanie do decyzji sądu).

W praktyce informacja wygląda w taki sposób:

foto: materiały prasowe

Wiecie, ile macie punktów karnych?

Sprawdzenie punktów karnych przez internet nie będzie jednak łatwe – zalogować będzie można się tylko za pomocą Profilu Zaufanego (którego nowa, wyłoniona w otwartym konkursie nazwa to eGO).

Wyrobienie Profilu Zaufanego jest czasochłonne – nie wystarczy założyć konta przez internet, trzeba osobiście pofatygować się do fizycznej placówki urzędu, żeby eGO aktywować. Na skróty mogą pójść klienci kilku polskich banków, którzy całość procesu mogą przejść korzystając z serwisów transakcyjnych online.

Założenie Profilu zaufanego przez internet umożliwiają:

  • PKO BP
  • Inteligo
  • ING
  • Envelo
  • Millennium Bank

To nie koniec nowości, jakie szykuje Ministerstwo Cyfryzacji w ramach programu CEPiK 2.0. Resort przygotował listę e-usług, które zostaną uruchomione w 2018 roku:

  • „Mój pojazd” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach)
  • „Uprawnienia kierowcy” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii)
  • „Udostępnij swoje dane pracodawcy” (Usługa dla kierowców zawodowych. Chodzi o możliwość dobrowolnego udostępnienia swojemu pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych)
  • „Sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora” (możliwość sprawdzenia online ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin)
  • „Przypominaj o terminach” (Opcja powiadamiania – e-mailem lub SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.)

To jednak nie jedyne potencjalne zastosowanie bazy danych CEPiK – pojawiły się propozycje, żeby wykorzystać ją do przekazania danych wszystkich kierowców do Poczty Polskiej, która zajmuje się ściąganiem abonamentu RTV. Przyjęto założenie, że skoro ktoś ma samochód, to na pewno ma zamontowane w środku radio.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet