23.05.2017 11:11

KNF będzie blokować strony internetowe

To stało się już polską świecką tradycją – przy okazji nowelizacji prawa regulującego działanie polskiej instytucji do zapisów wprowadza się możliwość blokowania dostępu do wybranych stron internetowych. Taką władzę ma dostać Komisja Nadzoru Finansowego.

KNF będzie blokować strony internetowe
foto: materiały prasowe

Wcześniej, dzięki ustawie antyhazardowej, możliwość wprowadzania witryn na indeks stron zakazanych dostało Ministerstwo Finansów. Celem blokady jest odcięcie potencjalnych użytkowników od serwisów, które bez posiadania odpowiednich pozwoleń oferują gry losowe.

Podobne rozwiązanie przyjęto w ustawie antyterrorystycznej – na wniosek szefa ABW dostawcy internetu muszą odciąć użytkowników od wskazanej przez niego witryny. Obrońcy wolności słowa alarmowali, że takie rozwiązanie może być szkodliwe, a jako dowód przytaczali incydent we Francji, gdzie na mocy podobnego prawa zablokowano przez przypadek dostęp do wyszukiwarki Google.

Według projektu nowelizacji ustawy Komisja Nadzoru Finansowego otrzymałaby możliwość blokowania stron oferujących dostęp do internetowego rynku walut Forex, jeśli stwierdzono by ich nieuczciwość.

Po wpisaniu adresu strony internetowej do rejestru domen internetowych zamieszczonych na liście ostrzeżeń publicznych prowadzonego przez KNF operatorzy telekomunikacyjni będą mieć 48 godzin na odcięcie do nich dostępu.

Wpis dokonywany ma być na podstawie uchwały Komisji Nadzoru Finansowego – nowe przepisy przewidują możliwość odwołania się od tej decyzji.

Fundacja Panoptykon, która jako pierwsza dotarła do treści tworzonych przepisów, uważa że mechanizm blokowania stron internetowych będzie nieskuteczny w zapobieganiu dostępu do nielegalnych treści, będzie za to niosło zagrożenie dla prywatności korespondencji, otworzy pole do gromadzenia dodatkowych danych o użytkownikach internetu.

Kto jeszcze powinien mieć możliwość blokowania dostępu do stron internetowych?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet