08.03.2018 13:32

Kalkulator wynagrodzeń udowodnia, że nie opłaca się być w Polsce kobietą

W Dzień Kobiet uwielbiamy, przez cały pozostały czas w roku dyskryminujemy płacowo - i to do tego stopnia, że w praktyce Polki przez kilka miesięcy pracują za darmo. Można to sprawdzić w kalkulatorze różnic wynagrodzeń przygotowanym przez Omni Calculator.

Kalkulator wynagrodzeń pokazuje różnice płac w zależności od płci, stanowiska i stażu pracy
foto: zrzut ekranu

Bukiet tulipanów ani nawet składanka 10 rockowych i metalowych utworów na Dzień Kobiet nie są w stanie zrekompensować kobietom krzywd, jakie wyrządzamy im jako niedoceniające je (i to dosłownie) społeczeństwo.

Kobiety spotykają się w Polsce z wyraźnie widoczną dyskryminacją płacową, zarabiając przeciętnie 7,7% mniej, niż mężczyźni na tym samym stanowisku. Bez trudu można jednak spotkać się z sytuacjami, gdy różnica wynagrodzeniu wynosi więcej, niż 1/3.

Omni Calculator przygotował stronę, na której można sprawdzić, ile zarabiałoby się na swoim stanowisku, gdyby miało się inną płeć.

foto: materiały prasowe

Kalkulator wynagrodzeń – ile zarabiają mężczyźni i kobiety?

Dane o różnicach płac na danym stanowisku i przy danym stażu pracy pochodząc z badań wykonanych przez Eurostat oraz raportu Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2015 roku. Kalkulator wynagrodzeń stworzony przez Omni Calculator wylicza między innymi, ile dni kobiety pracują w roku za darmo, sprawdzając jak długo na ich wypłatę pracuje mężczyzna.

Dane potrafią być szokujące – w najbardziej ekstremalnych przypadkach kobiety dostają w ciągu roku wynagrodzenie równe wypłatom, jakie mężczyźni otrzymują w ciągu 8 miesięcy. Stąd smutna konkluzja, że Polki pracują za darmo nawet do początku maja.

foto: zrzut ekranu

Nierówne traktowanie płci ma także inne oblicza, o czym przypominają twórcy kalkulatora wynagrodzeń.

"

O tym, że nierówność płci naprawdę istnieje przekonała się boleśnie m.in. autorka książek o Harrym Potterze, która u progu swojej wielkiej kariery została poproszona przez wydawnictwo Bloomsbury o... zmianę imienia na bardziej męskie. To dlatego wydała swoją pierwszą powieść jako J.K. Rowling. "

Omni Calculator pokazał wcześniej między innymi kalkulator pączkowania, w którym można wyliczyć jak długo trzeba intensywnie leżeć lub uprawiać seks, żeby spalić kalorie wchłonięte wraz z pysznym pączkiem, oraz sprawdzić ile papierosów wypalamy dziennie oddychając miejskim powietrzem pełnym smogu.

Kto powinien zarabiać więcej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet