06.12.2018 18:18

„Kler” wśród najważniejszych wydarzeń 2018 roku w podsumowaniu Facebooka

Czym żył Facebook w 2018 roku? Portal społecznościowy przygotował zestawienie najgorętszych i najbardziej przejmujących wydarzeń w 2018 roku. Wśród nich było oglądanie filmu „Kler”.

Facebook - podsumowanie 2018
foto: materiały prasowe

Jak co roku Facebook przygotował podsumowanie wydarzeń, które odbijały się w medium społecznościowym najszerszym echem. Portal pokazuje, co najbardziej angażowało użytkowników na całym świecie, o czym dyskutowali, co udostępniali i co czytali.

Metodologia zestawienia przedstawia się następująco:

"

Najważniejsze momenty roku zostały wybrane na podstawie listy słów kluczowych i ich natężenia pomiędzy 1 stycznia a 11 listopada. Aby wyłonić te momenty, które były wyjątkowe dla 2018 roku, wyniki zostały porównane do tych z zeszłego roku. Tym samym pominięte są wydarzenia takie jak Dzień Matki lub Halloween, które generują duże zaangażowanie na Facebooku każdego roku. "

Podsumowanie jest globalne i obejmuje wydarzenia, które były w stanie zatrząść Facebookiem na całym świecie. Otrzymaliśmy od portalu także informacje o tym, co w mijającym roku było najważniejsze z punktu widzenia Polaków.

Trzy najbardziej angażujące wydarzenia utworzone na polskim Facebooku w 2018 roku to:

 • 21 października idę na wybory. Idź ze mną!
 • Masowe oglądanie filmu "Kler" w celu jego popularyzacji
 • Najdłuższe w XXI w Całkowite Zaćmienie Księżyca

Wydarzenia wywołujące najwięcej dyskusji, komentarzy i rozmów globalnie to:

 • Międzynarodowy Dzień Kobiet: 8 marca był najbardziej dyskutowanym wydarzeniem roku po raz drugi z rzędu – również w Polsce. Jednak w 2018 roku ten dzień był wyjątkowy, skłaniając ludzi do rozmowy nie tylko o samym święcie, ale o szerokim zakresie tematów, problemów i spraw związanych z kobietami.
 • Marsz na rzecz Naszego Życia: Ocaleni z ataku na szkołę w Parkland na Florydzie, ogłosili 18 lutego Marsz na rzecz Naszego Życia, który sprowokował dyskusję i działania na całym świecie. W ciągu miesiąca ponad 1 milion osób wyraziło zainteresowanie wydarzeniem Marszu na Facebooku, a ponad 2,5 miliona dolarów zebrano za pośrednictwem powiązanych zbiórek na Facebooku.
 • Zaangażowanie Obywatelskie: Wybory prezydenckie w Brazylii 7 października oraz wybory do Kongresu USA 6 listopada były najszerzej dyskutowanymi momentami wyborczymi na świecie.

Najbardziej angażujące momenty w kulturze to:

 • Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej: Ponad 383 milionów fanów piłki nożnej z całego świata korzystało z Facebooka, by kibicować swoim ulubionym drużynom za pośrednictwem 2,3 miliarda postów, komentarzy, reakcji i udostępnień. Zwycięstwo Francji w Mistrzostwach Świata 15 lipca i półfinał Anglii przeciwko Chorwacji 11 lipca były dwoma spośród najszerzej dyskutowanych momentów roku.
 • Super Bowl 52: Finał ligi NFL i zwycięstwo Philadelphia Eagles z New England Patriots 4 lutego również cieszył się ogromną popularnością, skłaniając 62 miliony ludzi do uczestniczenia w tym wydarzeniu na Facebooku.
 • Ślub pary książęcej: Zaślubiny księcia Harry’ego z Meghan Markle 19 maja skłoniły 42 miliony osób do skomentowania tego wydarzenia na Facebooku.

W Polsce z wyjątkowym z zainteresowaniem spotkała się również tegoroczna ceremonia wręczenia Oscarów.

Ludzie korzystali z Facebooku także aby oddać hołd ludziom, którzy wywarli szczególny wpływ na świat:

 • 100-lecie urodzin Nelsona Mandeli: Miliony ludzi korzystało z Facebooka aby 18 czerwca przypomnieć życie i spuściznę jednego za największych działaczy na rzecz praw człowieka i sprawiedliwości społecznej.
 • Upamiętnienie tych, którzy odeszli: W 2018 roku straciliśmy wielu wpływowych i inspirujących ludzi. Wielkich artystów muzycznych takich jak Aretha Franklin, Avicii oraz Dolores O'Riordan z The Cranberries, naukowych wizjonerów takich jak Stephen Hawking, wpływowych autorów pokroju Anthony’ego Bourdaina czy gwiazdy Hollywood jak Burt Reynolds. Ludzie na całym świecie publikowali miliony wpisów aby upamiętnić działalność tych oraz wielu innych niezwykłych postaci.

Polską społeczność Facebooka wyjątkowo poruszyła śmierć Kory Jackowskiej.

A dla Was jaki był 2018 roku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet