21.10.2016 12:35

Kogo najskuteczniej oszukują internetowi przestępcy?

Młodzi internauci dają się nabierać technologicznym oszustom zdecydowanie częściej, niż ludzie mający więcej niż 66 lat. Przestępcy udający pomoc techniczną firm technologicznych wyciągnęli pieniądze od 9% wszystkich przepytanych w ramach badania osób.

Kogo najskuteczniej oszukują internetowi przestępcy?
foto: Andersson18824, CC BY-SA 4.0

Ankietowani internauci wypytywani byli o metodę na fałszywe wsparcie techniczne. W badaniu wzięło udział po 1000 osób z 12 krajów (nie ma wśród nich Polski) – sonda została zamówiona przez Microsoft, często wybierany jako firma, pod którą podszywają się przestępcy.

Jak pokazują wyniki badania, z fałszywą pomocą techniczną styczność miało ponad 60% internautów. Przestępcom udało się przekonać co do swojej wiarygodności 20% badanych, przy czym 9% rzeczywiście straciło w ten sposób pieniądze.

Najbardziej podatne na sztuczki oszustów okazały się być osoby z przedziału wiekowego 25-32 lata – nabrało się 32% badanych, ciężko zarobione pieniądze straciło 18%. Nieco czujniejsi okazali się być świeżo upieczeni dorośli – internauci w wieku 18-24 lata wierzyli oszustom w 27% przypadków, 13% dokonało przelewy.

Zupełnie inaczej wyglądają statystyki osób najstarszych, mających 66 i więcej lat. W ich przypadku uwierzyło oszustom tylko 11% badanych, zaś pieniądze straciło 3% internautów seniorów.

Połowa wszystkich nabranych przez fałszywą pomoc techniczną pochodziła z grupy wiekowej 18-34 lata. Internauci w wieku 35–64 lat to 34% oszukanych, starsi użytkownicy sieci były nabierani w 17% przypadków.

Opis metodologii badania można znaleźć w tym dokumencie.

Oszuści podający się za pomoc techniczną technologicznego giganta – na przykład Microsoftu, Apple, Della czy HP – informują, że wykryli na komputerze ofiary złośliwe oprogramowanie i oferują pomoc w jego usunięciu, podsuwając link umożliwiający uzyskanie zdalnego dostępu do systemu. Jeśli użytkownik się nabierze, instalują na maszynie malware (najczęściej ransomware), którego usunięcie wymaga zapłacenia przestępcom pieniędzy.

Nabralibyście się na fałszywą pomoc techniczną?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet