03.08.2016 13:38

Który operator oferuje najszybszy internet LTE?

Coraz więcej osób korzysta z internetu za pomocą swoich urządzeń mobilnych, w szczególności smartfonów, nieco rzadziej tabletów. Dlatego tak istotna jest jakość usług oferowana przez poszczególnych operatorów.

Który operator oferuje najszybszy internet LTE?
foto: materiały prasowe

Speed Test postanowił sprawdzić, który z operatorów oferuje najszybszy internet 4G LTE w Polsce. W tym celu przeprowadzono specjalne badanie przy pomocy tysięcy niezależnych użytkowników, którzy zainstalowali specjalne aplikacje na swoich urządzeniach mobilnych. Dzięki takiej metodologii uzyskano miarodajne wyniki wykonane w warunkach rzeczywistych. Na końcowy rezultat wpływ miały między innymi moc obliczeniowa, odległość od nadajnika, pogoda oraz prędkość ruchu.

W cyklicznie przeprowadzanych testach nastąpiły spore zmiany. Dotychczasowy lider – jakim był T-Mobile – musiał ustąpić miejsca innemu operatorowi. Jego pozycję zajął internet 4G LTE Orange. To zasługa zmodernizowanych sieci – jak widać inwestycje, przynajmniej w kontekście tego rankingu, opłaciły się.

Według Speed Test, klienci Orange mogą liczyć na średnią prędkość pobierania na poziomie 27.62 Mbps. Prędkość przesyłania przeciętnie plasuje się na poziomie 11.93 Mbps, a średni ping – 40 ms. To rezultat uzyskany po przeprowadzeniu 9557 testów:

top4

Wraz z rozwojem współczesnych technologii, wydajniejszy internet staje się coraz istotniejszym parametrem przy wyborze operatora sieci. Chcąc korzystać z najnowszych rozwiązań lub w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w nowoczesnych urządzeniach, powinniśmy dysponować także odpowiednio szybkim i stabilnym internetem. W końcu to wpływa na ogólny komfort korzystania ze smartfona.

Podobny test przeprowadził Urząd Komunikacji Elektronicznej, w którym wzięte zostały pod uwagę również sieci Plus, Play, Orange i T-Mobile. Ekipy w ramach tego badania przejechały ponad 20 000 kilometrów i prawie 22 000 razy uruchomiły 30-sekundowy filmik w serwisie YouTube. Wyniki okazały się być zgoła inne, co może być spowodowane nie tylko samą metodologią badań, ale odstępem czasowym.

A Wy jesteście zadowoleni ze swojego internetu mobilnego?

Tagi: #Internet