11.09.2018 13:40

MediaMarkt ostrzega przed fałszywą promocją

Jeśli otrzymaliście od MediaMarkt informację, że zostaliście szczęśliwcami, miejcie się na baczności – to przestępcy próbują dobrać się do Waszych oszczędności. Znają Was na tyle dobrze, że mówią Wam po imieniu.

fałszywa ankieta MediaMarkt
foto: materiały prasowe

Ataki przeprowadzane przez oszustów są coraz bardziej wyrafinowane i groźne – przekonali się o tym klienci Neonet, którzy zostali zaproszeni do zakupów na specjalnej podstronie serwisu, na której pojawiły się bardzo atrakcyjne promocje i obniżki.

Jeśli ktoś się skusił na zakupy, pozostawał bez pieniędzy i produktów – okazało się, że hakerom udało się przejąć kontrolę nad stroną, sprokurować fałszywa ofertę, a przelewy za sprzęt „kupowany” przez internet przekierowywali na własne konta.

Podobnie niebezpieczny atak przeprowadzany jest obecnie na klientów sieci MediaMarkt – otrzymują oni imienne SMS-y z powiadomieniem, że zostali szczęśliwcami wylosowanymi spośród osób mieszkających na terenie oznakowanym danym kodem pocztowym.

media_markt_oszustwo_02

Po kliknięciu na odnośnik użytkownicy przenoszeni są na stronę, na której obiecuje się im flagowy smartfon Samsunga lub Apple w wyjątkowej cenie wynoszącej 0 zł. Wystarczy wypełnić ankietę o sposobie korzystania ze sklepu, pospieszyć się przy wyborze nagrody (ich liczba według deklaracji jest mocno ograniczona) i podać dane osobowe, tak by Media Markt mógł wysłać wysłany sprzęt.

MediaMarkt ostrzega przed fałszywą ankietą z nagrodami

Tyle tylko, że akcja z siecią sklepów nie ma nic wspólnego, o czym zresztą MediaMarkt lojalnie uprzedza:

"

MediaMarkt ani podmioty współpracujące z nami nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości. Ich autorzy bezprawnie podszywają się pod markę MediaMarkt i tym samym naruszają nasze prawa. W związku z tym MediaMarkt oświadcza, że wyżej wymienione działania i treści rozpowszechniane w ramach tych działań nie stanowią oferty firmy MediaMarkt. Informacje o akcjach promocyjnych i konkursach organizowanych przez MediaMarkt zamieszczane są wyłącznie w oficjalnych kanałach informacyjnych MediaMarkt Polska oraz na stronie internetowej mediamarkt.pl. Wszystkie akcje promocyjne oraz konkursy, które pojawiają się na innych fanpage'ach oraz w innych miejscach w Internecie, nie są organizowane przez MediaMarkt. Uczestnictwo w nich może grozić szkodą materialną, zainfekowaniem komputera/smartfona złośliwym oprogramowaniem oraz wyciekiem udostępnionych danych osobowych. "

Czujność odbiorców tej (lub podobnych) wiadomości powinna wzbudzać łamana polszczyzna wprost z translatora, którą można znaleźć w komentarzach mających uwiarygodniać oszustwo:

media_markt_oszustwo_03

Znajomość imion osób, do których wysyłane są SMS-y może sugerować, że ich dane zostały wykradzione lub wyciekły do internetu. Atak jest tym groźniejszy, że MediaMarkt przeprowdza własną ankietę z nagrodami dla wybranych respondentów.

Gdzie kupujecie sprzęt elektroniczny?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet