20.07.2016 08:50

Microsoft wykasuje Wasze pliki z OneDrive

27 lipca 2016 mija termin wyznaczony przez Microsoft na uporządkowanie plików w usłudze OneDrive. Pojemność schowka w chmurze zmniejsza się do 5 GB – pliki z kont zajmujących więcej przestrzeni będą kasowane.

Microsoft wykasuje Wasze pliki z OneDrive
foto: materiały prasowe

Data zmniejszenia pojemności została podana w kwietniu 2016 roku, teoretycznie było więc sporo czasu, żeby przygotować się i uporządkować zawartość OneDrive, pobierając ważne pliki na dysk lokalny. Jeśli jednak zapomnieliście sprawdzić, co przesłaliście do schowka – najwyższy czas do niego zajrzeć.

Microsoft kusił użytkowników smartfonów z Windows Mobile pełną integracją systemu i aplikacji z przestrzenią na pliki w chmurze. Część programów – na przykład aparat fotograficzny – wysyłała dane do sieci automatycznie, istnieje więc duża szansa, że w OneDrive czeka na Was sentymentalna kolekcja zdjęć i filmów. I może być większa, niż się spodziewacie.

foto: zrzut ekranu

Jak dużo plików może potrzebować „ewakuacji”? Microsoft oferował łącznie 30 GB przestrzeni – 15 GB na pliki każdego rodzaju oraz drugie 15 GB na zdjęcia i filmy. Szczególnie bolesne jest zaprzestanie udostępniania tej drugiej opcji – jest szansa, że wśród plików skazanych na wykasowanie znajdują się jakieś ważne fotografie.

Na dysku OneDrive znajdują się ponadto dokumenty stworzone w mobilnych wersjach aplikacji Microsoft Office.

Do zawartości OneDrive można dostać się poprzez aplikację dostępną zarówno w wersji na telefony, jak i komputery stacjonarne. Można także zalogować się poprzez stronę internetową.

Microsoft rozsyła do użytkowników wirtualnego dysku wiadomości e-mail przypominające o nadchodzącym obcięciu pojemności i wzywającym do usunięcia nadprogramowych danych. Jeśli użytkownicy nie zrobią tego sami, pliki zostaną wykasowane automatycznie.

Problem nie dotyczy osób, które wzięły na początku 2016 roku udział w promocji – po wyrażeniu zgód marketingowych użytkownicy mogli zachować dotychczasową pojemność OneDrive.

Pamiętaliście o zrobieniu porządków z plikami?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Microsoft